Talk icon

Informacje

15-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Kuropatwy zasiliły populację w lubartowskich lasach

Kuropatwy

Kolejne kuropatwy zasiliły populację na terenie lubartowskich lasów. W ramach kontynuacji programu wzbogacenia bioróżnorodności wsiedlono aż 300 nowych ptaków. Kuropatwy nie są wypuszczane w przypadkowych miejscach. Trafiają one na wolność w pobliżu prowadzonych przez leśników remiz z roślinnością przez nie preferowaną.

Kuropatwy w lubartowskich lasach

Kolejne kuropatwy zasiliły populację tego gatunku na terenie Nadleśnictwa Lubartów (RDLP w Lublinie). 300 nowych ptaków trafiło do lubelskich lasów z Hodowli Zagrodowej Zwierzyny Łownej „Zagórze” znajdującej się w Nadleśnictwie Świebodzin (RDLP w Zielonej Górze). Połowa z nich trafiła do woliery adaptacyjnej znajdującej się na terenie obwodu „Kozłówka”, aby mogły przystosować się do środowiska, a pozostałe 150 kuropatw wsiedlono do wcześniej przygotowanych łowisk o charakterze rolniczym z mozaiką polno-leśną na terenie obwodu „Rawityn”.

W ciągu ostatnich dwóch dekad w Polsce wystąpił wyraźny spadek populacji kuropatwy, która niegdyś stanowiła ozdobę polskich pól i łąk. Dlatego powinniśmy zadbać o te ptaki. Kuropatwa należy do zwierzyny drobnej, a ta w ostatnim czasie nie ma się najlepiej. Niestety wiele zagrożeń czyha na te gatunki.

– poinformował zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Lubartów Leszek Gajuś.

Ptaki trafiły do Nadleśnictwa w ramach kontynuacji realizacji „Programu wzbogacenia bioróżnorodności przyrodniczej łowisk leśnych i polnych”. Realizacja programu polega między innymi na wsiedlaniu zwierzyny drobnej, redukcji drapieżników oraz poprawie warunków bytowych zwierzyny. Głównym celem programu jest odbudowa populacji zwierzyny drobnej na terenie Ośrodków Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych „Rawityn” i „Kozłówka”, w tym kuropatw, zajęcy czy bażantów.

Węza pszczela za 2 mln zł trafi do pasiek w Wielkopolsce

Kuropatwy wolą otwarte tereny

Kuropatwy nie są wypuszczane w przypadkowychKuropatwy miejscach. Trafiają one na wolność w pobliżu prowadzonych przez leśników remiz z roślinnością przez nie preferowaną. Remizy te gwarantują kuropatwom dostęp do pokarmu oraz zapewniają schronienie.

Kuropatwy wybierają za środowisko życia otwarte tereny polne i łąkowe. Kurak ten prowadzi osiadły tryb życia i jest bardzo przywiązany do miejsca swojego bytowania. Odżywia się pokarmem roślinnym, ale młode ptaki żywią się głównie owadami. Kuropatwa jest krępym, osiągającym długość ciała ok. 30 cm ptakiem, o brunatnym ubarwieniu z wierzchu ciała i szarym od spodu. U tego gatunku występuje dymorfizm płciowy. Kogut ma na piersiach kasztanowo-brązową podkowę, zaś kura tylko białą plamę.

lasy.gov.pl/fot.Nadleśnictwo Lubartów

swiatrolnika.info 2023