Talk icon

Informacje

11-04-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Kurczaki hodowlane – pierwszy zakup i 10 najpilniejszych pytań

Kurczaki

Hodowla kurczaka jest niewątpliwie jednym z najbardziej ekscytujących i najszybciej rozwijających się hobby na świecie. W tym roku wielu kupi kurczaki i młode kury do hodowli w lokalnej gospodarce. Pamiętajmy o podstawowych zasadach.

Kurczaki hodowlane – pierwszy zakup

Kurczaki to poważne przedsięwzięcie, a hodowanie drobiu może sprawiać wiele radości, ale początkujący hodowca drobiu ma wiele pytań. Zebraliśmy najczęściej zadawane pytania i przygotowaliśmy odpowiedzi, które będą przydatne.

1. Ile kurczaków kupić?

Podobnie jak wiele innych ptaków, kury są zwierzętami społecznymi i dobrze się rozwijają w społecznościach własnego gatunku.

Jeśli chcesz minimum, zdecydowana większość doświadczonych właścicieli kurczaków poleci dwa, ale trzy lub cztery kurczaki to lepsza opcja. Poza tym jeden kurczak nie da ci wszystkich jajek, o których prawdopodobnie marzysz.

Z drugiej strony, nie ścigaj ilości, ale zacznij od wielkości kurnika - 0,5 metra kwadratowego na głowę. Dodatkowo natychmiast dostarcz ptakom wybieg przykryty siatką i zamknięty przed drapieżnikami, dodaj tam rośliny pastewne, takie jak trawy, owies, żyto, sałata. Pod warunkiem, że potrafisz kontrolować mniszek lekarski (kosić na czas, a nasiona nie będą latać), obecność tej pierwszej i całkowicie wolnej zieleniny będzie poważną pomocą po stopieniu się śniegu.

2. Ile jaj zniosą kury i kiedy zaczną znosić?

Średnia liczba jaj składanych przez kury wynosi około dwóch jaj dziennie na trzy nioski.

Tuzin jaj dziennie będzie wymagał 18 kurczaków. Kury zwykle rozpoczynają składanie jaj w wieku około 5 miesięcy i znoszą od 200 do 300 jaj rocznie. W zależności od posiadanej rasy piskląt niektóre kurczęta składają mniej jaj i odwrotnie.

3. Kiedy wypuszczać kurczaki na zewnątrz?

Praktyczną zasadą jest poczekanie, aż pisklęta będą miały wszystkie pióra, zanim wypuści się je na podwórko. Ale w zależności od temperatury mogą chodzić na spacer między piątym a dwunastym tygodniem życia. Należy pamiętać, że małe kurczaki mają wielu naturalnych wrogów, w tym szczury. Dlatego pozwól, aby spacery kurzych dzieci były pod Twoją największą uwagą.

Hołownia chce do 2040 r. odejść od węgla. Janusz Kowalski: bez węgla i atomu zostaje tylko rosyjski gaz

Kurczaki – zasady hodowli

4. Jak często zmieniać ściółkę w kurniku?

W cieplejszych miesiącach miot wymieniany Kurczaki jest zwykle przynajmniej raz w miesiącu. Wraz ze zbliżaniem się zimna przechodzi się na metodę głębokiego ściółkowania. Najpierw przykrywa się grubą warstwą czystej ściółki - 7-10 cm i co miesiąc nakłada nową warstwę aż do całkowitej głębokości ok. 15 cm Na takiej powłoce kurczaki bezpiecznie zniosą nawet silne zimno. Wraz z nadejściem wiosny, podczas ogólnego czyszczenia, wyślij nagromadzoną warstwę na pryzmę kompostu i przełącz się na opcję letnią.

5. Jak często należy myć poidła dla kurczaków?

Raz w miesiącu należy dokładnie wyczyścić pojemniki z wodą. Zdezynfekuj je prostym roztworem: 1 część wybielacza na 10 części wody. Następnie umyj ciepłą wodą i płynem do naczyń i dobrze spłucz, aby usunąć wszelkie pozostałości wybielacza i mydła przed ponownym napełnieniem świeżą wodą.

6. Ile potrzebujesz budek lęgowych?

Jedna budka na każde cztery do sześciu kurczaków jest idealna, aby zapewnić ptakom komfort i zrozumieć przeznaczenie budki lęgowej. Paradoksalnie zbyt wiele pudełek spowoduje, że kurczaki będą ich używać do spania i wypróżniania, ale rzadziej będą w nich składać jaja.
Upewnij się, że pudła znajdują się w ciemnym, cichym kącie klatki i są podniesione z podłogi. Kurczaki mają instynkt składania jaj w bezpiecznym miejscu.

7. Jak często zbierać jajka?

Pamiętaj, aby regularnie zbierać jajka, ponieważ przepełniona skrzynia raczej nie będzie atrakcyjnym miejscem dla kur niosek. Jedno lub dwa jajka umieszczone w pudełku nie będą kolidować z kurczakiem, ale więcej zmusi je do szukania schronienia w rogach lub w gęstej trawie.

Pamiętaj, że kury nioski zawsze przyciągają pusta skrzynia, o ile jest pełna czystej ściółki. Zwyczaj zbierania jaj dwa razy dziennie jest dobrą praktyką. Większość jaj składana jest zawsze wczesnym rankiem.

8. Czy kury znoszą jaja bez koguta?

Kury składają taką samą liczbę jaj, niezależnie od tego, czy w pobliżu jest kogut, czy nie. Jednak do zapłodnienia przyszłych jaj potrzebny jest kogut, aby wykluły się z nich pisklęta. Hodowla kogutów ma swoje wady i zalety. Dlatego właściciele powinni wziąć pod uwagę oba te elementy przed dodaniem koguta do swojego gospodarstwa domowego.

9. Jakie są zalety trzymania koguta?

Jeśli chcesz naturalnie wykluć pisklęta, nie możesz obejść się bez samca. Koguty są odważnymi wojownikami i będą chronić kurczaki i kury przed drapieżnikami, a nawet narażać swoje życie. Nawiasem mówiąc, nieproszeni goście na stronie, w której mieszka taki kogut, również nie są mile widziani. Samce uzbrojone w ostrogi, dzioby i mocne skrzydła mogą zadawać bolesne obrażenia.

Koguty zachowują naturalną hierarchię, która jest przyjazna dla zwierząt i mogą nawet obserwować budki lęgowe, gdy kury szukają pożywienia, a właścicieli nie ma. Małe drapieżniki nie mają ochoty walczyć z kogutem. Reguła: jeden kogut na 10-12 kurczaków.

10. Co daje wypas kurczętom?

Kury hodowane głównie na wolnym wybiegu mają zróżnicowaną dietę. U kur niosek jaja mają ciemnopomarańczowe żółtka i wyglądają trójwymiarowo, gdy są świeże, z gęstym, lepkim białym i twardym, tłustym żółtkiem.

Jeśli hodujesz drób mięsny, powinieneś mieć świadomość, że nie będą rosły tak szybko na wolnym wybiegu, jak te występujące w ograniczonych przestrzeniach i diecie brojlerów. Jednak mięso kurczaków wypasanych, choć gęstsze od fizycznego ruchu, nadal będzie kruche, a jego zawartość kwasów omega-3 jest wyższa niż w przypadku unieruchomionych kuzynów karmionych zbożem.

meatinfo.ru/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023