Talk icon

Informacje

03-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Krzywy Las koło Gryfina zostanie poddany rewitalizacji

Krzywy Las

Krzywy Las od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów. Niestety, z upływem czasu drzewa zaczęły obumierać. Szczecińskie Nadleśnictwo Gryfino wspólnie z Gminą Gryfino przygotowuje projekt rewitalizacji Krzywego Lasu. Jeden z punktów dotyczy założenia specjalnych powierzchni badawczych.

Krzywy Las – projekt rewitalizacji

Krzywy Las to jeden z najbardziej niezwykłych obiektów leśnych i turystycznych w Polsce, który od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród turystów. Nazwa lasu pochodzi od rosnących w tym miejscu ok. 100 zdeformowanych sosen zwyczajnych. Drzewa są wygięte pod kątem ok. 90° od ok. 20 cm nad ziemią, a krzywizna u niektórych dochodzi do wysokości 3 metrów. Wiek rosnących tam drzew jest szacowany na ok. 80-90 lat. Najbardziej znaną teorią jest, że drzewa zostały tak ukształtowane w wyniku celowej działalności ludzi, którzy uprawiali je specjalnie na tzw. krzywulce do celów stolarskich lub szkutniczych, takich jak budowa mebli, łodzi czy sań.

Z uwagi na wiek oraz genezę powstania tego niezwykłego lasu, niektóre spośród drzew zaczynają zamierać. Czasami są to całe drzewa, a czasami tylko ich fragmenty. Dlatego Nadleśnictwo Gryfino wspólnie z Gminą Gryfino postanowiło zrewitalizować Krzywy Las.

Jednym z elementów planu rewitalizacji jest założenie dwóch 10 arowych powierzchni zastępczych dla starzejącego się drzewostanu tworzącego Krzywy Las. To właśnie na nich będzie prowadzony projekt odtworzenia krzywizn drzew, poprzez naśladowanie sposobów, jakie wykorzystali protoplaści tworzący niegdyś ten niezwykły pomnik przyrody. Drugim z planowanych sposobów będzie wysianie nasion pozyskanych z drzew Krzywego Lasu i obserwacja ewentualnych powtórzeń cech u potomstwa.

Wiatraki – nowe regulacje! Zobacz, co się zmieni

Krzywy Las – drzewa obumierają

Każdego roku, zgodnie z proceduramiKrzywy Las obowiązującymi w nadleśnictwie, będący pomnikiem przyrody Krzywy Las jest oceniany pod kątem stanu zdrowotnego. Oceniane są również ewentualne zagrożenia dla osób licznie odwiedzających teren, spowodowane przez uschnięte wierzchołki, konary boczne lub całe drzewa.

Przeglądy te dokonywane są przy udziale przedstawicieli gminy Gryfino, sporządzany jest z nich protokół, zawierający uzgodnienia dotyczące postępowania z takimi drzewami, odsłaniania podrostu innych gatunków drzew i krzewów lub innych prac pielęgnacyjnych.

– czytamy na stronie Lasów Państwowych.

Ostatnie obserwacje miały miejsce pod koniec maja. Osoby biorące w niej udział stwierdziły konieczność usunięcia jednego niebezpiecznie pochylonego drzewa, dwóch brzóz brodawkowatych oraz dziewięciu obumarłych sosen spośród ok. 100 okazów, jakie zawiera Krzywy Las.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody po uzgodnieniach z gminą nadleśnictwo, w przypadku niektórych drzew zdecydowało się na usunięcie obumarłych wierzchołków, które zagrażałby bezpieczeństwu publicznemu. Tym samym pozostawiono charakterystyczne, zakrzywione pnie sosen. Usuwane drzewa lub ich fragmenty pozostawiane są do naturalnego rozkładu na terenie Krzywego Lasu.

lasy.gov.pl/fot.arch.Nadleśnictwa Gryfino/fot.wikimedia,Artur Strzelczyk

swiatrolnika.info 2023