Talk icon

Informacje

10-05-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Kryzys żywnościowy – FAO ogłosiło najgorsze wyzwania dla świata!

Kryzys żywnościowy

Kryzys żywnościowy w wielu miejscach globu to obecnie jedno z najpoważniejszych wyzwań przed którym stoi świat od 2017 roku. Zostało to stwierdzone we wspólnym raporcie opublikowanym w środę przez Unię Europejską, Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowy Program Żywnościowy ONZ (WFP) w ramach Globalnej Sieci Kryzysów Żywnościowych.

Kryzys żywnościowy objął w 2020 roku co najmniej 155 milionów ludzi

Z dokumentu wynika, że ​​w 2020 roku kryzys żywnościowy dotknął co najmniej 155 milionów ludzi w 55 krajach i terytoriach („kryzys i trudniejsze sytuacje”). To prawie 20 milionów więcej niż w 2019 roku i najwyższa liczba od publikacji tego typu raportów w 2017 roku. 15,8 miliona dzieci w wieku poniżej pięciu lat osiągnęło prawie całkowite wyczerpanie z powodu braku pożywienia, u kolejnych 75,2 miliona wystąpiło zahamowanie wzrostu.

W raporcie odnotowano również, że w zeszłym roku 133 000 ludzi w Burkina Faso, Sudanie Południowym i Jemenie stanęło w obliczu „katastrofalnej” sytuacji w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, która wymagała pilnych działań, aby zapobiec masowej utracie życia i środków do życia. Co najmniej 28 milionów więcej ludzi w 2020 roku znajdowało się w „sytuacji kryzysowej” (to znaczy dosłownie na skraju całkowitego wyczerpania) w 38 krajach i terytoriach, gdzie dzięki pilnym środkom uratowano życie, a ich źródła utrzymania i by zapobiec rozprzestrzenianiu się masowego głodu.

Czytaj też: Owady pożyteczne – nowa emisja filatelistyczna Poczty Polskiej

Kryzys żywnościowy – FAO apeluje o pilną i ogromną pomoc dla kilkudziesięciu krajów

Według raportu kryzys żywnościowy objął ponadKryzys zywnosciowy 022 połowę populacji Syrii, Sudanu Południowego i Republiki Środkowoafrykańskiej (odpowiednio 60, 55 i 51 procent). Ponadto, zgodnie z dokumentem, 38 procent uchodźców i osób ubiegających się o azyl na świecie (11,59 z 30,5 miliona) pochodzi z Syrii, Afganistanu i Sudanu Południowego – krajów przeżywających poważne trudności w zaopatrzeniu się w żywność.

Autorzy raportu sugerują również, że w 2021 roku kryzys żywnościowy obejmie co najmniej 142 milionów ludzi , a 155 tysięcy w Sudanie Południowym i Jemenie z ich „katastrofalnymi” konsekwencjami. Jako sposób rozwiązania problemu żywności, autorzy proponują zintegrowane podejście obejmujące współpracę wszystkich interesariuszy na poziomie globalnym, regionalnym i krajowym.

W marcu tego roku FAO i WFP argumentowały w swoim raporcie, że ponad 20 krajów na całym świecie boryka się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego i potrzebna jest pilna i ogromna pomoc. Wśród tych stanów i terytoriów są wspomniane Jemen i Sudan Południowy, a także północne regiony Nigerii, gdzie poszczególni mieszkańcy „są lub już znaleźli się na skraju głodu”.

meatinfo.ru/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023