Krajowe Dni Pola Minikowo 2021 – ruszyły prace związane z organizacją
Rozpoczęły się prace organizacyjne obejmujące Krajowe Dni Pola Minikowo 2021. W wideokonferencji inaugurującej te działania, zorganizowanej, uczestniczyła sekretarz stanu Anna Gembicka, która pełni rolę przewodniczącej Rady Programowej KDP 2021. Gospodarzem przedsięwzięcia jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
Krajowe Dni Pola – organizatorzy zakładają, że święto stanie się wydarzeniem cyklicznym
Witając uczestników spotkania wiceminister Anna Gembicka podkreśliła, że od wielu lat w Polsce nie było ogólnopolskiego wydarzenia, które miałoby charakter „święta pola”. To głównie dzięki zaangażowaniu doradztwa publicznego, a także pozostałych partnerów wydarzenia – m.in. Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, w tym roku zorganizowane zostały Krajowe Dni Pola Minikowo 2020. Wydarzenie, mimo trudności wynikających z pandemią koronawirusa, okazało się wielkim sukcesem.
Organizatorzy zakładają, że Krajowe Dni Pola staną się corocznym, najważniejszym „Świętem Pola” w Polsce, organizowanym przez kolejne ośrodki doradztwa rolniczego. Będą miały w nim udział zarówno jednostki naukowe, organizacje branżowe rolników, jak i instytucje z otoczenia rolnictwa. Wiceminister Anna Gembicka zadeklarowała pełne wsparcie resortu dla prac związanych z wydarzeniem.
Najważniejszym argumentem za organizacją Krajowych Dni Pola jest to, że rolnicy mogą w jednym miejscu zobaczyć niemal pełną ofertę odmianową firm nasiennych. Tym samym mają dostęp do najbardziej efektywnych innowacji, jakimi są nowości odmianowe poszczególnych gatunków roślin uprawnych.
Osoby zainteresowane będą mogły skorzystać z licznych imprez towarzyszących czy partnerskich, organizowanych na terenie całego kraju. Będą to m.in. regionalne dni pola realizowane przez ośrodki doradztwa rolniczego.
Warto podkreślić, że Krajowe Dni Pola to doskonały przykład rozwijania w praktyce systemu wiedzy i innowacji w rolnictwie, czyli systemu AKIS. Kwintesencją koncepcji KDP jest bowiem współpraca doradztwa ze światem nauki i biznesu, aby przekazywać wiedzę i przybliżać innowacyjne rozwiązania rolnikom i mieszkańcom obszarów wiejskich, w tym – co bardzo ważne – uczniom szkół rolniczych.
Czytaj też: Gołoledź! IMiGW wydało ostrzeżenie dla sześciu województw!
Krajowe Dni Pola – plany na 2021 rok
Mając na uwadze założenia systemu AKIS
W spotkaniu Rady – poza głównymi organizatorami KDP – tj. Kujawsko-Pomorskim ODR oraz Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, wzięli udział przedstawiciele ODR-ów, które w następnych latach będą organizatorami wydarzenia, czyli Mazowieckiego, Wielkopolskiego, Podkarpackiego i Warmińsko-Mazurskiego, a także Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU), Polskiej Izby Nasiennej, instytutów badawczych nadzorowanych przez MRiRW, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
gov.pl/fot.Twitter
TOP 10
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
- Ardanowski: Spełnienie lewicowych postulatów to koniec rolnictwa
- Glifosat w kaszy gryczanej! Trująca substancja wciąż groźna!
- Rolnicy w Indiach zablokowali ruch kolejowy na północy kraju
- Border collie – suczka została najdroższym psem pasterskim na świecie
- Sytuacja hydrologiczna w regionie dolnośląskim jest stabilna
- Co Europejczycy myślą o działaniach UE w zakresie rolnictwa?
- Bobry problemem dla rolników. Interwencja KRIR
- Wody Polskie: nie ma zagrożenia powodziowego na Pomorzu Zachodnim
- Najstarszy browar na świecie odkryty w Egipcie
- Wody Polskie – RZGW Gliwice planują do 2027 r. blisko 60 inwestycji przeciwpowodziowych