Talk icon

Informacje

16-04-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Krajowe Dni Pola Minikowo 2021 – co w planach tegorocznej edycji?

Krajowe Dni Pola

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprasza na Krajowe Dni Pola Minikowo 2021, które odbędą się w dniach 19-20 czerwca. Organizatorami wydarzenia są Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie (KPODR) i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy m. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (UTP), Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Chrząstowie (COBORU) oraz Polska Izba Nasienna.

Krajowe Dni Pola Minikowo 2021 – prezentacja dorobku polskiej hodowli roślin

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli pan Grzegorz Puda - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pan Mikołaj Bogdanowicz - Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz pan Wiktor Szmulewicz – Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Krajowe Dni Pola Minikowo 2021 mają na celu prezentację dorobku polskiej hodowli roślin oraz osiągnięć instytutów naukowych, uczelni i podmiotów obsługujących rolników.

Podczas Krajowych Dni Pola 2021 zaprezentowany zostanie połączony dorobek polskich firm rolniczych. Wydarzenie to, ma na celu również integrację polskiej branży nasiennej, otwieranie polskiego rynku na świat, transfer wiedzy i technologii do producentów rolnych oraz wzrost samooceny uczestników branży i jej partnerów.

Krajowe Dni Pola Minikowo 2021 mają bardzo bogaty program. Przewiduje liczne pokazy, przede wszystkim postępu genetycznego u roślin uprawnych, zwiedzanie poletek doświadczalnych i bogatych kolekcji roślin uprawnych i zielarskich, prezentacje UTP, Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych (także w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Chrząstowie oddalonej o kilka kilometrów od Minikowa) oraz Instytutów Badawczych, relacje internetowe „na żywo” z poletek, konsultacje i porady specjalistów. Udział w Krajowych Dniach Pola 2021 potwierdzają różne firmy i instytucje z całego kraju.

Czytaj też: Koła Gospodyń Wiejskich – ustawa będzie znowelizowana?

Krajowe Dni Pola dają możliwość instytutom badawczym zwiększyć swoją rolę w wymianie wiedzy i innowacji w rolnictwie

Najważniejszym argumentem za organizacją KrajowychKrajowe Dni Pola 023 Dni Pola jest to, że rolnicy mogą w jednym miejscu zobaczyć niemal pełną ofertę odmianową firm nasiennych. Tym samym mają dostęp do najbardziej efektywnych innowacji, jakimi są nowości odmianowe poszczególnych gatunków roślin uprawnych.

Krajowe Dni Pola to doskonały przykład rozwijania w praktyce systemu wiedzy i innowacji w rolnictwie, czyli systemu AKIS. Kwintesencją koncepcji KDP jest bowiem współpraca doradztwa ze światem nauki i biznesu, aby przekazywać wiedzę i przybliżać innowacyjne rozwiązania rolnikom i mieszkańcom obszarów wiejskich, w tym – co bardzo ważne – uczniom szkół rolniczych.

Mając na uwadze założenia systemu AKIS, Krajowe Dni Pola dają możliwość instytutom badawczym zwiększyć swoją rolę w wymianie wiedzy i innowacji w rolnictwie. W trakcie spotkania Rady wszystkie uczestniczące w nim instytuty badawcze, nadzorowane przez MRiRW, wyraziły gotowość włączenia do programu wydarzenia swojej niejednokrotnie bardzo zróżnicowanej oferty. Oprócz organizacji stoisk włączą się one w zakładanie i prowadzenie demonstracji, pokazujących praktyczne efekty prac i projektów badawczych. Krajowe Dni Pola to szansa dla świata nauki na zaprezentowanie rolnikom innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony roślin, nawożenia, technologii uprawy, czy rolnictwa precyzyjnego, zgodnych z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu.

krir.pl/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023