Talk icon

Informacje

04-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Głuszce – polscy leśnicy pomagają odbudować populację ptaków

Głuszce

Jeszcze na początku XX wieku głuszce były bardzo popularnymi ptakami w Polsce. Niestety ich rodzima populacja drastycznie zmalała. W jej odbudowie i ochronie od lat pomagają Lasy Państwowe. Teraz polscy leśnicy rozpoczęli kolejną fazę czynnej ochrony głuszca, a do lubelskich nadleśnictw trafiło kilkadziesiąt osobników.

Głuszce w lubelskich nadleśnictwach

Polscy leśnicy rozpoczęli kolejną fazę projektu przywrócenia i czynnej ochrony głuszca w Puszczy Solskiej. Na teren lubelskich nadleśnictw trafiło w ostatnich dniach kilkadziesiąt osobników tego gatunku ptaków. Młode głuszce trafiły do nadleśnictw RDLP w Lublinie z Ośrodka Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk (RDLP w Krośnie).

Biłgorajscy leśnicy otrzymali siedem kur i dziewięć kogutów głuszca, a do Janowa Lubelskiego przekazano sześć kur wraz z kurą matką oraz dziesięć kogutów. Po kilku tygodniach spędzonych w wolierach adaptacyjnych głuszce zostaną uwolnione do środowiska naturalnego.

To duży krok w kierunku zwiększenia liczebności tych największych i najrzadziej spotykanych kuraków w Polsce.

– przekonuje nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Mariusz Szwed.

Nowe głuszce zasilą rodzimą populację tego gatunku już występującą w Puszczy Solskiej i Lasach Janowskich. Część z nich zostanie wyposażona w nadajniki telemetryczne, które pozwolą na ich stały monitoring – dokładną analizę preferencji siedliskowych i behawioru.

Wsiedlenie kilkudziesięciu osobników na teren nadleśnictw Biłgoraj i Janów Lubelski było jednym z założeń projektu „Restytucji i czynnej ochrony głuszca w Puszczy Solskiej”, którego realizacja zakończy się w przyszłym roku.

PILNE! ASF znów zaatakował! Kolejne 3 nowe ogniska wirusa!

Głuszce trzeba chronić!

Jeszcze na początku XX wieku głuszceGluszce były bardzo popularnymi ptakami w Polsce. Rodzima populacja tego gatunku liczyła według szacunków nawet 3 tysiące osobników. Niestety problemy ze znalezieniem bezpiecznych siedlisk doprowadziły populację tych pięknych kuraków leśnych do granicy wyginięcia. W efekcie w 1995 r. gatunek został objęty ochroną całkowitą i wpisany do „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt” jako skrajnie zagrożony.

Przeprowadzona na przełomie XX i XXI wieku inwentaryzacja wykazała, że w Polsce żyło wówczas zaledwie kilkadziesiąt osobników, a w wielu przypadkach głuszce całkowicie opuściły stałe miejsca bytowania. Powodem drastycznego zmniejszenia się rodzimej populacji głuszca była w dużej mierze presja ze strony naturalnych wrogów między innymi lisów, borsuków, jenotów, kun, a nawet jastrzębi, które mogą doprowadzić do zniszczenia całych lęgów.

We wzmożone działania ochronne niegdyś niezwykle popularnego w Polsce ptaka od lat angażują się Lasy Państwowe. Przez 20 lat, przy znaczącym udziale polskich leśników, udało się odbudować populację głuszca, ale nadal wymaga ona ochrony czynnej. Obecnie w naszym kraju mamy od 350 do 500 osobników.Duża w tym zasługa Ośrodka Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk wypuszczającego w Polskę rocznie przeszło 100 ptaków.

Wolierowa hodowla prowadzona przez leżajskich leśników pozwala wzmacniać populacje żyjące w naturze – w Borach Dolnośląskich, Puszczy Solskiej i Lasach Janowskich oraz Puszczy Augustowskiej. Na terenie RDLP w Lublinie znajduje się jedna z czterech izolowanych populacji tego cennego gatunku w Polsce. Według obserwacji prowadzonych przez lubelskich leśników w tamtejszych lasach bytuje obecnie ok. 130 osobników, które można spotkać w zasięgu nadleśnictw: Janów Lubelski, Biłgoraj, Zwierzyniec, Józefów i Narol (RDLP Krosno). Najwięcej z nich zajmuje leśne ostępy Nadleśnictwa Józefów.

lasy.gov.pl/fot.RDLP w Lublinie

swiatrolnika.info 2023