Talk icon

Informacje

31-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Koszatka pojawiła się w opolskich lasach. Pierwszy raz od 100 lat!

Koszatka

Lasy Państwowe informują o prawdziwej sensacji przyrodniczej w Leśnictwie Zameczek Nadleśnictwa Kluczbork na Opolszczyźnie. W tamtejszych lasach po raz pierwszy od 100 lat pojawiła się koszatka leśna. To prawdziwy rarytas dla przyrodników, ponieważ zwierzę występuje w kraju jedynie w dzikich puszczach północno-wschodniej Polski oraz w niektórych lasach Sudetów. Jest gatunkiem chronionym, umieszczonym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Poszukiwania małych gryzoni należących do popielicowatych w Stobrawskim Parku Krajobrazowym prowadzą pracownicy Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego.

Koszatka na Opolszczyźnie

Koszatka została odkryta na terenie Opolszczyzny na półmetku prowadzonych prac, które mają przybliżyć obraz rozmieszczenia ssaków pilchowatych w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Pracami kieruje dr Grzegorz Hebda z Uniwersytetu Opolskiego. Podczas badań biolodzy z UO wykryli także wpisaną do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt - popielicę – chroniony gatunek, aż na kilkunastu stanowiskach w Stobrawskim Parku.

Odkryta koszatka to prawdziwa sensacja, ponieważ ostatnie stwierdzenie jej występowania w województwie opolskim datowane jest na 100 lat wstecz. Wykazane w Polskiej Czerwonej Księdze stanowisko koszatki na tym terenie zostało opisane jako potwierdzone w latach 1901 - 1975, jednak szczegółowe informacje od krakowskiego naukowca wskazują, że opolska lokalizacja koszatki spod Prudnika w Górach Opawskich datowana jest na lata 20-30 XX w.

Prace badawcze prowadzone przez pracowników Instytutu Biologii na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego, we współpracy z Nadleśnictwem Kluczbork oraz Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych w Stobrawskim Parku Krajobrazowym potrwają do października. 

Czyste Powietrze – nowe zasady i kwoty dofinansowań

Koszatka jest bardzo skrytaKoszatka

Koszatka leśna to gatunek zasiedlający dojrzałe lasy liściaste i mieszane o zróżnicowanym składzie gatunkowym i piętrowym, obfitością dziennych schronień, jakimi są naturalne dziuple, podszyt czy duże zwarcia koron. Zwierzę to prawdziwy śpioch, hibernujący czasem ponad 6 miesięcy. Bardzo niechętnie schodzi na ziemię, większość życia spędzając wysoko w koronach drzew.

Koszatka odżywia się bezkręgowcami, jajami ptaków, owocami i nasionami. Pokarm uzupełnia owadami i ich larwami. Na zimę gromadzi zapasy, które zjada, kiedy budzi się z zimowego snu. W trakcie zimowego snu temperatura ciała znacznie spada i jest zaledwie o kilka stopni Celsjusza wyższa niż temperatura otoczenia. Serce koszatki bije wówczas zaledwie kilka razy na minutę. Na koszatkę polują sowy, kuny, łasice i lisy.

lasy.gov.pl/fot.G.Hebda/fot.RDLP w Katowicach

swiatrolnika.info 2023