Talk icon

Informacje

23-08-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Uprawa mięty – jakie warunki należy spełnić, aby cieszyć się plonem?

Uprawa mięty

Uprawa mięty może być bardzo dochodowym biznesem, czego pewny jest nawet minister Jan Ardanowski, a Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekonuje, że produkcja ziół może stać się znakiem rozpoznawczym Polski. Z czego wynika opłacalność uprawy mięty? Co zrobić, aby zapewnić sobie jak najwyższy plon i zysk?

Uprawa mięty – podstawowe informacje

Uprawa mięty w Polsce jest dosyć popularna, a największym zainteresowaniem cieszy się odmiana angielska Mitcham, czyli czarna mięta pieprzowa. Mięta jest surowcem który służy do produkcji różnorakich wyrobów – zaczynając od herbatek ziołowych, na paście do zębów skończywszy. Uprawa mięty może służyć do produkcji na przykład olejku miętowego, czy aromatów na jego bazie, także spożywczych. Zapach i smak tego zioła jest znany i lubiany przez konsumentów. Popularna, zwłaszcza teraz, latem, jest cała mięta jako składnik letnich napojów, także alkoholowych. Jakby tego było mało, mięta jest także surowcem stosowanym w przypadku produkcji wielu leków, a także suplementów diety, nie tylko pod postacią na przykład suszonych mieszanek ziołowych, ale także ekstraktów. Nic więc dziwnego, że uprawa mięty ma potencjał i jest opłacalna.

czytaj także: Rukola wciąż niepopularna wśród polskich upraw. Dlaczego?

Uprawa mięty ma swoje wymagania

uprawa miety liscieNa pierwszy rzut oka może wydawać się łatwa, bo roślina ta jest ogólnie mało wymagająca i odporna, nalezy jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy postawic na odpowiednią glebę – nie należy traktować plantacji mięty jako rozwiązania co zrobić z mniej użytecznymi glebami. Muszą być one bowiem próchnicze, dobrze przepuszczalne i bogate w wapń. Tam, gdzie gleby zawierają go mało lub są kwaśne, można posiłkować się oczywiście wapnowaniem. Uprawa mięty wymaga także niezwykle czystych gleb – należy zadbać o odpowiednią, głeboką orkę jesienią i o włóknowanie i bronowanie wiosną. Konieczne jest bardzo wnikliwe pozbycie się chwastów, zwłaszcza tych o mocnym systemie korzeniowym, bo taki też ma mięta, co może stanowić dla niej konkurencję w pobieraniu składników odżywczych.

Uprawa mięty – kluczowe jest nawożenie

Uprawa miety wymaga nawożenia dostatecznie dużą dawką azotu. Najczęściej stosowanym nawożeniem jest połączenie organicznego z mineralnym, należy jednak nie przekraczać dawek – wszystko trzeba dostosować do żyzności gleby. Przenawożenie grozi bowiem zwiększeniem wrażliwości mięty na niskie temperatury, a także może przyczynić się do pojawienia się chorób, na przykład rdzy, mimo tego, że roślina ta generalnie jest raczej odporna na ataki szkodników i chorób. Aby jednak jeszcze zwiększyć plon, nie warto, pomimo tak wysokiej odporności, ryzykować i nie stosować jakichkolwiek środków ochrony roślin. Jesli więc tylko wypatrzymy na plantacji szkodniki, należy wdrożyć odpowiednie środki. Uprawa mięty w przypadku zastosowania wszystkich zaleceń z jednego hektara może w ciągu roku przynieść plon sięgający nawet 5 ton.

modr.mazowsze.pl/ fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023