Talk icon

Informacje

05-12-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Koper włoski – nie podawaj dziecku naparu z niego!

Koper włoski napar

Koper włoski ma szereg zalet, a napar z niego od zarania dziejów stosowany jest w medycynie ludowej. Poprawia trawienie, działa kojąco na przewód pokarmowy. Wbrew powszechnej opinii, nie nadaje się on jednak dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci! Co takiego sprawia, że z dobrodziejstwa kopru włoskiego powinni korzystać jedynie (niektórzy) dorośli?

Koper włoski – krótka charakterystyka

Koper włoski, inaczej fenkuł włoski (Foeniculum vulgare), to rodzaj dwuletniej rośliny z rodziny selerowatych. Tereny jego pierwotnego występowania to Morze Śródziemne, ale także Iran czy Nepal. W niektóre rejony został zawleczony i rośnie dziko, a w niektórych, jak na przykład w Polsce, jest uprawiany, ale nie występuje w stanie dzikim. Wykorzystuje się w sztuce kulinarnej jego zgrubiałe pochwy liściowe, tworzące bulwę (cebulę), a także wykorzystuje się owoce, które służą do przyprawiania potraw i przygotowywania naparów – które to właśnie budzą coraz więcej kontrowersji, jeśli chodzi o ich działanie.

czytaj także: https://swiatrolnika.info/uprawa-miety

Koper włoski – napar nie dla każdego!

koper wloski bulwyPrzez lata koper włoski w powszechnej świadomości funkcjonował jako element ludowej medycyny, który spełnia swoje zadanie także współcześnie. Jest on składnikiem wielu naparów i herbatek ziołowych, które wspomagają trawienie. Dodatkowo bogactwo olejków eterycznych (takich jak anetol i fenchol) decyduje o jego właściwościach wykrztuśnych, wykorzystywanych w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Koper włoski działa także przeciwzapalnie i mlekopędnie, dlatego znalazł zastosowanie w naparach dedykowanych matkom karmiącym. Szereg jego składników, które decydują o jego prozdrowotnych właściwościach, niestety sprawia jednocześnie, że z jego dobrodziejstwa nie jest dane korzystać każdemu!

Koper włoski – kto powinien się go wystrzegać?

Zrezygnować ze stosowania kopru włoskiego powinny przede wszystkim osoby borykające się z alergią. Jeśli jesteśmy uczuleni na marchew lub selera, niemal pewnym jest, że będziemy także uczuleni na koper włoski – rośliny te pochodzą z tej samej rodziny. Dodatkowo zwiększona zawartość olejków eterycznych w koprze dodatkowo wzmacnia jego potencjał alergizujący. Warto też wiedzieć, że często w przypadku kopru występuje alergia krzyżowa – jeśli borykamy się z uczuleniem na pyłki brzozy lub bylicy, bardzo prawdopodobnym jest, że będziemy borykać się także z uczuleniem na koper. Jak może skończyć się spożycie kopru przez uczulona osobę? Dusznościami, lub w najgorszym wypadku nawet śmiercią.

Koper włoski nie dla dzieci!

Biorąc pod uwagę potencjał, z jakim koper może uczulać, zdecydowanie nie powinno podawać się go dzieciom. Mimo tego, że przez wiele lat wychowało się na nim dziesiątki pokoleń dzieci, nie warto ryzykować. Dzieciom podawano napary z kopru zwłaszcza w przypadku kolek, lub innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Istotnie, co udowodnione, koper włoski może w tym pomagać, ale jednocześnie zagrożenie alergią jest zbyt duże, zwłaszcza dla dziecięcego, słabszego organizmu. Dodatkowo koper włoski i jego potencjał do wywoływania alergii może się zamanifestować podstępnie – przez tygodnie, a nawet miesiące nie dać o sobie znać, aby w końcu wywołać wysypkę czy duszności. Rodzic wtedy nie będzie nawet podejrzewał o to tego składnika, skoro przez długi podawał go swojemu dziecku z powodzeniem i bez skutków ubocznych.

ktomalek.pl/zywienie.abczdrowie.pl/

swiatrolnika.info 2023