Talk icon

Informacje

26-04-2020

Autor: Maciej Pawłowski

Kontakt z żywnością – czy w ten sposób można zarazić się koronawirusem?

kontakt z żywnością

Kontakt z żywnością w dobie pandemii budzi niepokój wśród wielu Polaków. Z badania sondażowego przeprowadzonego przez agencję PR Hub i Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że znaczna część społeczeństwa boi się zarażenia poprzez dotknięcie zainfekowanego produktu.

Kontakt z żywnością – Urząd ds. Bezpieczeństwa żywności uspokaja

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) poinformował, że na ten moment nie istnieją naukowe dowody na to, by żywność była źródłem lub ogniwem transmisji koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19. Mimo wszystko Główny Inspektorat Sanitarny zaznacza, że w calu zachowania zasad bezpieczeństwa, gdy mamy kontakt z żywnością, powinniśmy przestrzegać konkretnych reguł, które pozwolą na zapobiegnięcie zanieczyszczeniu produktów spożywczych. Ważne jest więc stosowanie się do zasad higieny.

Bezpieczne zakupy spożywcze, a kontakt z żywnością

Konsumenci szczególną ostrożnością i rozwagą powinni wykazywać się w sklepach. Przede wszystkim należy pamiętać o stosowaniu bezpiecznej odległości względem innych kontakt z zywnoscia sklepklientów, ale również zwracać uwagę na kontakt z żywnością. Podczas zakupów powinniśmy używać rękawiczek oraz torebek do pakowania produktów spożywczych. Niebezpiecznym jest dotykanie gołymi rękami produktów przeznaczonych do spożycia bez obróbki termicznej. Warto również pamiętać o regularnym i dokładnym myciu nie tylko rąk, ale również blatów czy narzędzi kuchennych.

Kontakt z żywnością – badanie sondażowe

Agencja PR Hub wraz z Wydziałem Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadziła badania sondażowe dotyczące obaw społeczeństwa dotyczących pandemii koronawirusa. Uwzględniono również kontakt z żywnością i obawy z nim związane. Zdaniem 64% ankietowanych, świeża żywność może być źródłem kontaktu z wirusem SARS-CoV-2. Ponadto aż 75% badanych stwierdziło, że w ich opinii takim źródłem może być opakowanie produktów spożywczych.

Chcieliśmy sprawdzić, jak w dobie pandemii COVID-19 żywność postrzegana jest przez konsumentów. Wyniki badania wyraźnie zarysowały dwa kierunki. Z jednej strony pomimo jasnej deklaracji FDA o niestwierdzeniu powiązań między chorobą COVID-19, a żywnością, Polacy mocno wiążą produkty spożywcze z możliwością zarażenia się wirusem SARS-CoV-2. Z drugiej strony duża część z nich wykazuje się ogromnym poczuciem deficytu wiedzy, czyli deklaruje, że nie wie jak w obecnej sytuacji postępować z produktami spożywczymi i ich opakowaniami. Odpowiednio odpowiedzi "nie" lub "nie wiem" w przypadku pieczywa było to 65,6%; produktów świeżych, niepakowanych 64,8%, a dla opakowania produktów spożywczych 57,8%

– wyjaśniła Emilia Hahn, Prezes Zarządu agencji PR Hub.

medonet.pl, dlahandlu.pl/pexels.com, pixabay.com

swiatrolnika.info 2023