Talk icon

Informacje

15-06-2021

Autor: Monika Faber

Konkurencja – zagrożenia czy szanse na rozwój sektora produkcji mleka?

mleko

Pomimo jasnego stanowisko naukowców zajmujących się badaniem wpływu spożywania produktów mleczarskich na organizm ludzki, obserwujemy ogromny szum medialny poddający pod wątpliwość zalety płynące ze spożywania tych produktów a nawet zarzucający im szkodliwość. Szczególnie w takich okolicznościach warto zastanowić się czy można to wykorzystać dla rozwoju branży.

Nie takie mleko straszne

Medialny szum dotyczący budowania narracji o szkodliwości spożywania produktów zwierzęcych jak i samego wpływu produkcji zwierzęcej na środowisko zbiega się w czasie z ekspansją roślinnych zamienników nabiału.

Przedmiotowa ekspansja szczególnie widoczna jest w dużych ośrodkach miejskich w sklepach wielkopowierzchniowych. Czy może to oznaczać początek końca nabiału jaki znamy?wolne od gmo 6666

Wszystko wskazuje na to, że pozycja nabiału zwierzęcego nie jest zagrożona. Wynika to przede wszystkim z tradycyjnej, dużej obecności nabiału w diecie Polaków. Tradycja spożywania serów, jogurtów, kefirów, maślanek powoduje że ten segment produkuje około 15% przychodów całej branży spożywczej.
Co więcej, dobrze poprowadzona komunikacja dotycząca jakości mleka oraz produktów mlecznych, korzyści płynących z ich spożywania prowadzona w czasie medialnej nagonki może stać się asumptem do rozwoju sektora i spowodować wzrost zainteresowania mlekiem konsumentów dotychczas sceptycznie podchodzących do jego spożywania.

Czytaj także: Wybieraj polskie mleko – czyste, zdrowe, naturalne

Mleczne “innnowacje”

Już teraz widać, że sektor produkcji mleka oraz przetworów mlecznych stara się dostosowywać do zmieniających się trendów oraz sposobów komunikowania, nadal bardzo silnie obecny jest w tworzeniu zdrowych nawyków u najmłodszego pokolenia.

Szansy na umacnianie swojej pozycji na rynku, sektor ten upatruje także w dalszej, postępującej specjalizacji.

Od lat, w przypadku produktów spożywczych wiadomo, że nie wystarczy już produkować dobrze i tanio, żeby odnaleźć swoje miejsce na rynku. Polski przemysł mleczarski od lat utożsamiany jest z najwyższą jakością. Ostatnie miesiące pokazują jednak, że chcą iść dalej. Na produktach mlecznych pojawia się coraz więcej dodatkowych oznaczeń, które mają za zadanie pomóc podjąć konsumentowi decyzję o sięgnięciu po produkt mleczny.

Jednym z kluczowych, dobrowolnych oznaczeń, które pojawia się na mleku i produktach mlecznych jest oznaczenie “wolne od GMO”.

Dlaczego to istotne oznaczenie?

Organizmy modyfikowane genetycznie w dalszym ciągu budzą wiele kontrowersji. Przepisy UE w tej sprawie są bardzo restrykcyjne – zarówno uprawa, jak i obrót GMO są możliwe dopiero po przeprowadzeniu złożonej procedury autoryzacji, to jednak nie uspokaja wielu konsumentów. Chcą sięgać po produkty, które zostały wytworzone w pełni bez wykorzystania organizmów modyfikowanych genetycznych.

Co warte podkreślenia, w toku produkcji mleka oraz produktów mlecznych oznaczonych jako “wolne od GMO”, na żadnym z etapów produkcji nie korzystano z organizmów genetycznie modyfikowanych.

Kampania „Wolne od GMO” sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka i realizowana przez Polską Izbę Mleka

PIM/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023