Talk icon

Informacje

17-09-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Konfederacja: udało nam się "przepchnąć" na komisji rolnictwa poprawkę ws. uboju rytualnego

Konfederacja

PiS dokonuje właśnie mordu istotnych gałęzi polskiej przedsiębiorczości rolno-spożywczej; jakimś cudem udało się nam przepchnąć poprawkę dotyczącą uboju rytualnego – mówili w czwartek posłowie Konfederacji, podsumowując nocne posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa. Konfederacja brała udział w posiedzeniu KRiRW do końca, czyli… niemal 8 rano.

Konfederacja o KRiRW: bardzo smutny spektakl

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi poparła w czwartek rano, po 11 godzinach obrad, kilka poprawek do projektu noweli ustawy autorstwa PiS o ochronie zwierząt. Najważniejsza z nich to wykreślnie z projektu zapisów ograniczających ubój rytualnego tylko do tego na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, o co wnioskowała Konfederacja.

"Prawo i Sprawiedliwość w ideologicznym zacietrzewieniu dokonuje właśnie mordu istotnych gałęzi polskiej przedsiębiorczości rolno-spożywczej" – oświadczył poseł Grzegorz Braun podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Zaznaczył, że dopiero wczesnym rankiem zakończyła obrady Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, i był to według niego "bardzo smutny spektakl". "Prawo i Sprawiedliwość przesuwa wajchę na lewą stronę i – wspólnie i w porozumieniu – razem blokowo z Platformą Obywatelską wraz z przystawkami politycznymi, Lewicą, forsuje ten zły, obłędny projekt, który skutkować będzie dla jednych katastrofą, a dla innych trwałym usytuowaniem w szarej strefie" – ostrzegał.

Konfederacja: stajemy po stronie wolności i własności

Prezes Korony Polskiej przekonywał, że "Konfederacja, jako jedyne ugrupowanie, konsekwentnie staje po stronie wolności i własności". "Chodzi tutaj nie tylko o interesy branżowe, partykularne środowiskowe, chodzi o kwestie prawnoustrojowe. Czy własność i wolność inicjatywy gospodarczej będą w Polsce szanowane i czy prawo będzie po ich stronie" – wyjaśniał Grzegorz Braun.konfederacja protest rolnikow 2

Szef koła Konfederacja Jakub Kulesza, podsumowując 11-godzinne obrady komisji rolnictwa, ocenił, że "dyskusja była prowadzona w bardzo chaotyczny sposób, łamane były wszelkie zasady legislacji, poprawki były głosowane w niewłaściwej kolejności". Zwrócił uwagę, że "nie zostali wpuszczeni rolnicy, nie została wpuszczona strona społeczna ta reprezentująca rolników", natomiast "ta druga miała możliwość wejścia na mównicę".

Kulesza relacjonował, że po zgłoszeniu kilkudziesięciu "bardzo szczegółowych poprawek dotyczących istoty sprawy", posłom Konfederacji "udało się jakimś cudem przepchnąć" jedną poprawkę dotyczącą uboju rytualnego. Stało się to – jak mówił – "być może przypadkiem, być może przez zmęczenie materiału, być może jakieś sumienie się obudziło w gronie posłów Zjednoczonej Prawicy". Kulesza zaznaczył, że "ubój religijny stanowi w drobiarstwie 40 procent polskiego eksportu", a rynki Bliskiego Wschodu są jego podstawą.

Komisja z projektu PiS wykreśliła punkt, który przewidywał wprowadzenie rozwiązań ograniczających możliwość uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych. Poprawkę taką zgłosił poseł Michał Urbaniak z Konfederacji.

Czytaj także: Protest rolników w Warszawie zlekceważony! Groźna ustawa procedowana bez konsultacji z rolnikami!

Czy poprawka, którą złożyła Konfederacja przejdzie?

Szef Koła Konfederacji przestrzegał na konferencji prasowej, że jeżeli mimo przyjęcia poprawki Konfederacji, przepis ten wróci w drugim czytaniu i zostanie przyjęty przez parlament, to "zabije polski przemysł drobiarski".

Projekt PiS zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, koniec z łańcuchami dla psów oraz utworzenie rady ds. zwierząt przy MSWiA. Drugi, procedowany wspólnie, projekt autorstwa KO zakłada, oprócz zakazu wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, także rozwiązania na rzecz godnej egzystencji zwierząt wycofanych ze służby (np. psów policyjnych lub ratowniczych).
Sprawozdanie komisji rolnictwa ws. obu projektów ma być przedstawione w Sejmie jeszcze w czwartek.
PAP/jac/FB

 

swiatrolnika.info 2023