Kompost – popularne techniki kompostowania i sposoby dostarczania tlenu

Kompost ze względu na sposoby dostarczania tlenu można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich, to pryzmy stałe, w których powietrze, nie wymagając mieszania, ulega swobodniej cyrkulacji oraz pryzmy mieszane bądź zwane przekładanymi. Jeżeli planujemy produkcję na dużą skalę najlepiej wybrać drugą opcję.
Kompost, a sposoby dostarczania tlenu pryzmie – pryzma stała
Ze względu na sposób dostarczania tlenu wyróżnić możemy między innymi pryzmę nieprzerabianą, która charakteryzuje się swobodnym przepływem powietrza bez ruszania pryzmy. Jej minimalne wymiary powinny wynosić 1,5-2 metrów u nasady o wysokości do 1,2 metra lub 2,5-3 metra przy wysokości 2 metrów. Długość pryzmy powinna być minimum równa szerokości. Substancja ulega wgłębieniu, gdyż po pewnym czasie zapada się. Warstwy w tym sposobie kompostowania układa się następująco: dół w wielkości 10-15 cm stanowi warstwa chłonna w postaci torfu, materiału chłonnego lub sieczki.
Czytaj także: Rolnik szuka żony – co za emocje! Rolnicy poznali kandydatów na miłość!
Jak sama nazwa wskazuje jej celem jest wchłanianie wycieków. Następna warstwa zbliżająca nas to tego, aby powstał kompost, to drenaż i stanowi około 20 cm. Ten fragment pryzmatu może być zbudowany z gałęzi, twardych łodyg itp. Ten etap ma zapewnić odpowiedni przepływ powietrza z boku i z dołu ku środku i górze. Innymi sposobami są deski ułożone na cegłach pośrodku pryzmy, płyty napowietrzające lub rury drenarskie. Kolejny element to materiału do kompostowania w postaci obornika lub mieszanka bogata w azot i węgiel. Jedna warstwa powinna mieć maksymalnie 20 cm. Dalej należy umieścić zaszczepkę, np. w postaci gleby, gotowego roztwory z owym przeznaczeniem lub dojrzałego obornika. Następnie czynność związana z materiałem do kompostowania i zaszczepką należy powtórzyć od 5 do 8 razy.
Kompost, a pryzmy przerabiane
Kompost produkowany w ten sposób jest najszybciej otrzymywany, gdyż w okresie letnim i wiosennym potrzebuje zaledwie dwóch miesięcy. Uzyskana w ten sposób nawóz jest bardzo dobrej jakoś, mimo dużego nakładu pracy, który trzeba włożyć by go otrzymać, chociażby dlatego, że nie tylko wymaga systematycznego mieszania pryzmy, ale i ciągłego jej nawilżania. Jeżeli pryzme przekłada się ładowaczem powinna mieć rozmiar 3-6 metrów i mieścić się w przedziale 1,8-3,5 metra pod względem wysokości. Natomiast jeżeli pryzma przerabiana jest aeratorem powinna mieścić się w rozmiarach 2,5-6 metrów szerokości i od 1 do 2,5 wysokości, ale jednocześnie musza być dostosowane do parametrów aeratora. Najmniejsze są pryzmy zrobione z obornika, gdyż nasada to maksymalnie 3,5 metra, a wysokość 1,5. Najlepszym sposobem do przerabiania jest ładowacz czołowy, który zgarnia suchą warstwę, przerzuca ją na druga stronę jednocześnie zbierając wilgotna warstwę środkową i układając ją na przesuszonych elementach.
cdr.gov.pl