Talk icon

Informacje

01-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Kompost – najbogatszy naturalny nawóz, który można stosować w rolnictwie ekologicznym

Kompost

Kompost jest w czołówce najlepszych nawozów stosowanych w rolnictwie i pozyskiwanych w sposób naturalny. Można zastąpić nim nawozy kupne i te pozyskiwane od zwierząt, a dodatkową zaletą jest to, że kompostem nie da się przenawozić pola.

Kompost najlepszym źródłem składników pokarmowych i próchnicy

Poprawia strukturę gleby i ulepsza jej stosunek powietrzno-wodny. Na glebach ciężkich działa rozluźniająco, natomiast na lekkich – zatrzymuje wodę w glebie. Jest kompletnym i wieloskładnikowym nawozem, który w swoim składzie zawiera wszystkie niezbędne do życia roślin mikro i makroelementy. Nawożenie kompostowe dostarcza do gleby również jej najcenniejszy składnik – próchnicę oraz pożyteczne mikroorganizmy, które wpływają korzystnie na kondycję korzeni, co w efekcie w znacznym stopniu poprawia zdrowotność roślin.

Gospodarowanie substancją organiczną, a kompost

kompost naturalny nawozKompostowanie umożliwia efektywniejsze gospodarowanie substancją organiczną w gospodarstwie. Nawóz produkuje się z odpadów, pochodzących zarówno z produkcji zwierzęcej jak i roślinnej. Nawóz, w którym procesy humifikacji zostały zakończone, stygnie i zaczyna nabierać cech próchnicy z dobrej ziemi ogrodniczej. Dlatego też zamiast tracić odpady lub nieprawidłowo je wykorzystywać, warto wyprodukować z nich pełnowartościowy nawóz. Należy pamiętać, że jest to podstawowy nawóz, którego używa się w ekologicznych gospodarstwach.

Czytaj także: Zboża ozime – ochrona herbicydowa musi być skuteczna. Jak to zrobić?

Kompost „mulcz”

Może być używany jako nie w pełni przerobiony nawóz, w którym proces kompostowania nie został jeszcze zakończony – tzw. „mulcz”. W takim nawozie nie zostały ukończone procesy humifikacji, dlatego też pobiera znacznie większe ilości azotu. Stosuje się go głównie w celu zubożenia gleby w azot.

Kompost dżdżownicowy (wermikompost)

Najlepiej rozłożony jest kompost dżdżownicowy, który pozyskuje się poprzez zasiedlenie pryzmy specjalną krzyżówką Czerwonej Kalifornijskiej dżdżownicy kompostowej. Dżdżownica w ekspresowym tempie rozkłada wierzchnią warstwę do głębokości około 20 cm.

Kompost beztlenowy

Najwolniej rozkłada się kompost beztlenowy, który produkuje się za pomocą metody worków polietylenowych. Worki napełnia się resztkami roślinnymi, nawilża gnojowicą i dodaje wapno w celu zneutralizowania kwasów, które powstają w procesach beztlenowych. Nawóz najczęściej jest gotowy do użytku po 1 roku.
Kompost jako podłoże ogrodnicze

Wykorzystuje się go jako podłoże ogrodnicze, a jego dawna nazwa to „ziemie”. Ziemia gnojowa to nawóz uzyskany z czystego obornika, który jest wysoko zasobny w cenne składniki pokarmowe. Ziemię liściową uzyskuje się z liści drzew i krzewów liściastych, ziemię darniową z warstw darni, ziemie kompostową z kompostu z dodatkiem gliny i piasku, zaś ziemię torfową z kompostu z dodatkiem torfu.

 cdr/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023