Kompost – jak dobrać narzędzia i wybrać miejsce?

Kompost, aby uzyskać jego zdrowy i pełnowartościowy efekt należy dobra odpowiednie miejsce, biorąc pod uwagę jego wielkość oraz narzędzia, które umożliwią nam sprawna i prawidłową produkcję również mulcza, czy tzw. mierzwy. Zdrowy nawóz wyróżnia ziemisty zapach, ciemna barwa oraz wilgotna i bezpostaciowa konsystencja.
Kompost – czym charakteryzuje się ten nawóz
Kompost to nawóz organiczny, który powstaje z resztek roślin i zwierząt. Zdrowy nawóz wyróżnia ziemisty zapach, ciemna barwa oraz wilgotna i bezpostaciowa konsystencja. Mulcz lub inaczej mówiąc mierzwa, czyli niedojrzała forma kompostu również znajduje swoje zastosowanie w nawożeniu gleby. Ze względu na duża zawartość azotu nie można stosować jej w strefie korzeni roślin. Nawóz organiczny produkować można również na własny użytek w domu, jednakże należy zwrócić uwagę na przewiewność w pojemnikach.
Kompost – narzędzia i miejsce
Narzędzia oraz miejsca do produkcji kompostu dobiera się do jego wielkości. Na mały kompostownik najlepiej przeznaczyć zacienione miejsce w pobliżu drzew, aby był ułatwiony dostęp do wody, a przestrzeń dawała odpowiednie możliwości do gromadzenia surowców na kompost. Długie pryzmy należy uprawiać na równym terenie, najlepiej nie leżącym na stoku i pozbawionym zagłębień. Co więcej najlepiej jeżeli nie byłoby dostępu wód powierzchniowych. Teren ten powinien być na tyle duży by udostępnić swobodne przełożenie pryzmy oraz manewry sprzętem. Załadunek kompostu, opierając się o małe pryzmy najlepiej dokonać przy pomocy wideł lub niewielkich ładowaczy chwytakowych. Natomiast duże najlepiej ładować odpowiednio dostosowanymi ładowaczami czołowymi. Niezbędne mogą okazać się również rozdrabniacze.
Czytaj także: Fermy zwierząt futerkowych i ich znaczenie dla branży mięsnej
Kompost – pozostałe niezbędne narzędzia
Słom wykorzystywana na pryzmę powinna być rozdrobniona, a gałęzie pocięte rębakiem do gałęzi. Rozrzutnik obornika powinien być wyłożony naprzemiennie rozdrobnionymi materiałami. Niezbędne do powstania kompostu są urządzenia do rozlewu wody lub gnojowicy, ale tylko te dobrane pod względem pojemności według następującej zasady: 1 tona suchej sieczki słomianej na około 0,8 metra sześciennego wody, proporcje te mają doprowadzić do wilgotności na poziomie 50%. Kołek to kolejne urządzenie niezbędne, aby kompost mógł powstać. Umożliwia on napowietrzenie pryzm i kontroluje je. Sito lub rafka pozwoli na odsiewanie nierozłożonych resztek od kawałków drewna. Aby skontrolować temperaturę panująca wewnątrz pryzmy należy użyć termometr kopcowy. Może go zastąpić inny termometr o przedziale o 0 stopni Celsjusza do 1000 stopni Celsjusza.
Źródło: cdr.gov.pl