Kompost – jakie są fazy kompostowania? Jakie przynoszą korzyści?

Kompost powstaje w pięciu fazach. Duże znaczenie ma w nim powstała temperatura oraz napowietrzenie podczas przeprowadzania procesu. Należy pamięta, że bez dobrze przygotowanej pryzmy: nawilżona, napowietrzona, z zaszczepką oraz z prawidłowymi proporcjami azotu do węgla nie osiągnie się wymarzonego efektu kompostu o idealnym zapachu ziemi.
Kompost – co zrobić by go uzyskać?
Aby uzyskać prawidłowy proces kompostowania, należy prawidłowo przygotować pryzmę. Potrzeba do tego celu następujących elementów: pryzma musi być nawilżona, prawidłowo napowietrzona, stosunek węgla do azotu musi być odpowiedni oraz musi być zastosowana zaszczepka. Temperatura w tak przygotowanym roztworze zaczyna rosnąć, co wpływa na rozpoczęcie procesu kompostowania. Wysokość temperatury bezpośrednio wskazuje w jakiej fazie jest proces. Po upływie dwóch, trzech dni temperatura powinna znacznie wzrosnąć. Oznacza to, że kompost jest gotowy do użycia. Jego przydatność to najbliższe 36 godzin, bo tylko w tym okresie jest najbardziej wartościowy. Wyróżniamy pięć faz powstawania kompostu.
Kompost – fazy i ich charakterystyka
Pierwsza faza, to faza wstępna. Bardzo ważny w tym etapie jest dostęp do tlenu, który nie pozawala na rozwój drobnoustrojów beztlenowych. Najważniejsze jest by zapewnić luźną przestrzeń lub warstwę drenażową w pryzmie dzięki temu powstaje ruch kominowy, w którym to ciepłe powietrze z mała ilością tlenu unosi się ku górze zasysając jednocześnie natlenione powietrze od nasady. Faza ta charakteryzuje się dużym namnażaniem bakterii, które podnoszą temperaturę roztworu nawet do 600 oC, przy jednoczesnym odnotowaniu przez przyszły kompost spadku pH.
Czytaj także: Rolnik szuka żony – co za emocje! Rolnicy poznali kandydatów na miłość!
Kompost – faza intensywnego rozkładu (FI)
Faza ta jest bardzo ważna pod względem niszczenia, któremu sprzyja wysoka temperatura, wszystkich szkodników i bakterii jak te niebezpieczne dla człowieka, nasion chwastów i jaj pasożytów, które kompost mógłby posiadać. Ważne jest by pamiętać, że temperatura w pryzmie waha się, gdyż stale napływa do niej powietrze. Najlepiej nie kompostować chwastów z dojrzałymi nasionami. Faza trwa potrafi trwać nawet do kilku tygodni, a podczas jej trwania rozkładają się takie związku jak: cukry, skrobia i kwasy organiczne.
Kompost – pozostałe fazy powstania
W procesie powstawania kompostu pozostały jeszcze trzy fazy: rozkładu (kompostowanie właściwe), dojrzewania kompostu (FD) oraz dojrzałości (D). Pierwsza z nich charakteryzuje się ochłodzeniem i zmniejszeniem objętości pryzmy. Trwa maksymalnie kilka tygodniu, a podczas jej trwania rozkłada się celuloza, żywica, tłuszcze i ligniny. Jej koniec zwiastuje pojawienie się dżdżownic i grzybów. Druga, to tzw. Kompostowanie wtórne. Następuję dalszy spadek temperatury pryzmy i pojawiają się obok dżdżownic jeszcze pajęczaki i stonogi. Ważnym elementem jest powstanie kompostu w jego stabilnej części – humusu. Etap ten potrafi trwać nawet kilka tygodni. Ostatnia faza – dojrzałość, to zrównywanie się temperatury pryzmy wewnętrznej z zewnętrzną środowiska. Brak w niej poprzednio obecnych dżdżownic i owadów. Następnie przecedza się otrzymany kompost przez materiał i czysty już roztwór powinien pachnieć ziemią. To oznacza, że wytworzył się zdrowy i wartościowy nawóz.
cdr.gov.pl