Talk icon

Informacje

16-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Komórki somatyczne u krów – to one decydują o jakości mleka

komorki somatyczne

Komórki somatyczne to obumarłe komórki tkanki gruczołowej oraz żywe i obumarłe białe ciałka krwi, które w czasie udoju przechodzą do mleka. W mleczarstwie poziom komórek somatycznych zawartych w mleku decyduje o określeniu jego klasy. W mleku klasy ekstra dopuszczalny ich poziom to 400 tysięcy w 1 mililitrze. Od czego zależy ilość komórek? Warto to wiedzieć!

Komórki somatyczne u krów – czym właściwie są? 

Komórki somatyczne to obumarłe komórki tkanki gruczołowej oraz żywe i obumarłe białe ciałka krwi, które w czasie udoju przechodzą do mleka. Właśnie ich liczba określa jego jakość. Jeśli komórki somatyczne występują w nadmiarze, to powodują stan zapalny wymienia – mastitis. Wpływa to niekorzystnie na jakość produktów wytwarzanych z mleka, gdyż zmniejsza się w nich zawartość tłuszczu i laktozy, niszczona jest kazeina, natomiast wzrasta ilość wolnych kwasów tłuszczowych, co utrudnia przebieg dojrzewania serów, a zwiększona zawartość sodu i chloru nadaje mleku słony smak.

W mleczarstwie poziom komórek somatycznych zawartych w mleku decyduje o określeniu jego klasy. W mleku klasy ekstra dopuszczalny ich poziom to 400 tysięcy w 1 mililitrze.

Od czego zależy liczba komórek somatycznych w mleku? komorki somatyczne przyczyny

W mleku ich ilość komórek zależy nie tylko od stanu zdrowotnego wymienia, ale także od wielu ich czynników, takich jak: stadium laktacji, wiek zwierzęcia, wydajność mleka, pora roku, stres, żywienie i warunki higieniczne. Mleko z poszczególnych ćwiartek może mieć zróżnicowaną liczbę komórek. Komórki somatyczne w każdej kolejnej laktacji występują w większej ilości o kilka/kilkanaście %, ponieważ wraz z każdą laktacją rośnie ilość złuszczających się komórek nabłonka wymienia. Latem na ogół zwiększa się ich zawartość w mleku ze względu na wysoką temperaturę, podrażnienia wywołane ukąszeniami owadów oraz urazy wymion, do których dochodzi podczas wypasu. 

Bardzo ważnym  czynnikiem determinującym jakość mleka jest utrzymanie czystości doju i obory. Krowom należy zapewnić czyste i komfortowe środowisko w oborze.

Przeczytaj także: Korekcja racic u bydła – dlaczego ten zabieg jest potrzebny?

modr.mazowsze.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023