Talk icon

Informacje

26-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Klonowanie zwierząt – czy to działanie jest etyczne?

Klonowanie zwierząt

Klonowanie zwierząt wzbudza wiele problemów etycznych, moralnych i prawne. Jednakże niepotrzebnie. Badania nad kopiowaniem osobników są prowadzone w specjalnych laboratoriach pod czujnym okiem specjalistów, a ich celem jest rozwój gospodarstw rolnych pod względem ekonomicznym oraz przedłużenie gatunków, którym grozi wyginięcie.

Klonowanie zwierząt – podstawowe informacje oraz zarys historyczny owego procesu

Najbardziej znanym klonowanie na świecie była owca Dolly w 1996 roku. Natomiast pierwsze próby owego procesu podjęto w 1952 roku na żabie, a pierwsza sklonowana ryba to karp. Co więcej klonowanie zwierząt odbyło się również na następujących osobnikach: krowa, małpa, mysz, świnia, wół domowy, królik, kot, koń, muł, wilk, jeleń szlachetny, szczur, pies i muszki owocowe. Klonowanie odbywa się nie tylko w celach badawczych, ale i komercyjnych i tak w 2005 roku na owemu procesowi poddano wałacha czystej krwi arabskiej. Zabieg ten powiódł się, a koń brał udział w zawodach długodystansowych, a co więcej z powodzeniem w 2008 roku na świecie pojawiło się jego potomstwo.

Klonowanie w podstawowej etymologii to proces polegający na tworzeniu identycznej kopii. Natomiast patrząc z perspektywy naukowej działanie to polega na wytwarzaniu organizmu o takim samym lub zbliżonym materiale genetycznym. Przebiega to w następujący sposób: jądro komórki somatycznej kopiowanego osobnika przenosi się do komórki jajowej bez jądra. Powstaje w ten sposób zygota.

Spis Rolny 2020: Spisało się już około 50 tysięcy rolników

Klonowanie zwierząt, a etyczne aspekty problemu

Klonowanie poddawane są nie tylko rośliny, Klonowanie zwierzat zwierzęta, ale i ludzie. To właśnie ten ostatni element wzbudza najwięcej kontrowersji i emocji pod względem etycznym, moralnym i religijnym oraz prawnym. Działanie to przynosi dla świata wiele korzyści, ale i zagrożenia, dlatego rozpatrywane jest na dwojaki, zupełnie różny sposób. Klonowanie zwierząt przynosi wiele korzyści praktycznych, takich jak wzrost wydajności gospodarstwa rolnego oraz hodowli, a także pokłada się nadzieję w lepszej jakości produktów.

Klonowanie ma się przyczynić do zapewnienia ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem poprze możliwość ich kopiowania oraz optymalizacji jakości populacji. Co więcej dzięki nowością badawczym – klonowanie, będziemy mogli powielać nawet swoje ukochane zwierzę. Patrząc na aspekty ekonomiczne i możliwość przedłużania żywota gatunków będących na wyginięciu proces ten przynieść ma więcej korzyści niż strat.

repozytoriu.amu.edu.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023