Talk icon

Informacje

29-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Młody rolnik, a zakup ziemi – rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania

Młody rolnik

 Młody rolnik może skorzystać z premii wysokości 150 tysięcy złotych przyznawanej na przekształcenie gospodarstwa lub rozpoczęcie nowego, samodzielnego gospodarowania. Zasad przyznawania funduszy jest kilka, a wraz z wnioskiem należy złożyć biznesplan. Ostatnia szansa na uzyskanie owego dofinansowania przypada na termin luty 2021.

Młody rolnik, a Premia w ramach Programu Rozwoju Wsi

W ramach Programu Rozwój Obszarów Wiejskich została uruchomiona Premia dla młodych rolników w wysokości 150 tysięcy złotych. Szans na skorzystanie z pomocy było kilka ostatni będzie miała miejsce w lutym 2021 r. Młody rolnik, by móc skorzystać z dofinansowania musi być pełnoletni, ale nie starszy niż 40 lat i posiadać minimum hektar własnej ziemi oraz wykształcenie rolnicze, które powinien zrobić najpóźniej w trakcie trzech lat od otrzymania decyzji. Ponadto jego dochodowość musi wynosić minimum 13 tysięcy euro. Rozpoczęcie działalności rolniczej, tj. posiadanie pod swoją opieką minimum jednego hektara ziemi, powinno nastąpić najwcześniej na 24 miesiące przed ubieganiem się o Premię. Nie potrzebne jest ubezpieczenie w KRUS, a pomieszczenia i maszyny mogą być użyczone. Poza wnioskiem składa się również biznesplan.mlody rolnik zakup ziemi 2

Młody rolnik, a wymogi formalne Premii

Biznesplan składany wraz z wnioskiem powinien zawierać następujące informacje: wykaz gruntów należących do rolnika niezależni od podstawy prawnej, dzięki której wszedł w ich posiadanie, spis maszyn wraz z ofertami, które w ramach otrzymanego dofinansowania mają być zakupione, co więcej lista sprzętów i budynków, z których już młody rolnik korzysta. Ponadto określić należy rodzaj sprzedaży i produkcji oraz koszty z tym związane. Jeżeli w planie są nowe pomieszczenia należy dostarczyć pozwolenie budowlane. Dochodowość gospodarstwa winna zwiększyć się o minimum 10%, a wielkość gospodarstwa stanowić minimum średnią województwa.

Czytaj także: Zboża ozime – ochrona herbicydowa musi być skuteczna. Jak to zrobić?

Młody rolnik, a zasady wydatkowania Premii

150 tysięcy złotych dofinansowania stanowić może podłoże do rozwoju już prowadzonego gospodarstwa bądź do rozpoczęcia gospodarowania na własnym. 70% otrzymanych środków należy przeznaczyć na środki trwałe. Otrzymane fundusze można przeznaczyć również na zakup ziemi od osób trzecich lub rodziny. Jednakże koronną zasadą jest, że nie wolno dokonywać zakupów przed złożeniem wniosku. Najpóźniej na dziewięć miesięcy od dnia otrzymania decyzji młody rolnik musi rozpocząć prowadzenie własnego gospodarstwa i trwać w tej decyzji przez co najmniej pięć lat. Musi podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników przez czas co najmniej 12 miesięcy od chwili otrzymania pierwszej raty, co więcej biorąc udział w owym programie zobowiązany jest do prowadzenia uproszczonej rachunkowości.

Kiedy młody rolnik ma największe szanse na otrzymanie premii?

Kwota premii wypłacana będzie w dwóch ratach. Pierwsza – 120 tysięcy złotych na wniosek o wypłacenie pierwsze raty po spełnieniu, w terminie 9 miesięcy, wszystkich zastrzeżeń zawartych w decyzji. Druga – 30 tysięcy złotych na wniosek o drugą ratę, ale po spełnieniu biznesplanu. Biznesplan należy zrealizować w ciągu trzech lat od chwili otrzymania pierwszej raty. Przy składaniu wniosku otrzymuje się punkty, za poszczególne kwestie w nim zawarte. Wnioskodawca musi uzyskać minimum 8 punktów, aby móc uzyskać premię. Funduszy nie można przeznaczyć na chów drobiu, poza ekologicznym, plantację wieloletnią roślin, działania biznesowe związane z energetyką oraz niektórych obszarów specjalnych hodowli roślin. Wnioski przyjmuję ARiMR.

arimr/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023