Talk icon

Informacje

06-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Klasy ziemi – co warto uprawiać na glebach najsłabszych?

Klasy ziemi

Klasy ziemi powinny być jednym z podstawowych wyznaczników, którymi rolnik kierować się będzie przy doborze konkretnego typu uprawy. Jest ich dziewięć: I, II, III a, III b, IV a, IV b, V, VI i VIz. Klasy bonitacyjne o najwyższej wartości pozwalają na dobór najbardziej wymagających roślin – jakich konkretnie?

Klasy ziemi – jak się je wyznacza?

Klasy ziemi ustala się w oparciu o badania odkrywek glebowych. Pozwalają one na ustalenie właściwości gleby oraz jej cech morfologicznych. Zasadniczo wszystkie parametry mają tu swoje znaczenie – struktura gleby, jej barwa, gibkość, poziom próchniczy, odczyn, ale także przepuszczalność czy zawartość wapnia. Istotnym czynnikiem są też wszelkie informacje dotyczące położenia terenu, jego wysokości, ukształtowania terenu i inne. W naszym kraju wydzielamy 9 zasadniczych klas bonitacyjnych: I, II, III a, III b, IV a, IV b, V, VI i VIz.

Czytaj także: Młody rolnik, a zakup ziemi – rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania

Klasy ziemi – co można uprawiać na klasie V?

klasy ziemiGleby należące do klasy ziemi V są mało żyzne. W zależności od tego, jakie cechy reprezentuje nasza gleba, może nadać się ona do uprawy konkretnych gatunków roślin. Tak na przykład na V klasie ziemi, która jest podmokła i ciężka z powodzeniem wysiać możemy część roślin pastewnych, mieszanki trawiaste, ale także kapustę czy brukiew. Gdy gleba jest sucha i lekka najpewniej wyrośnie na niej żyto, może także łubin, gdy mamy do czynienia z sezonem obfitującym w opady, sprawdzą się tu także ziemniaki czy seradela. Na glebach V klasy ziemi zakorzenią się niektóre gatunki drzew owocowych, ale nie powinno się tu zakładać sadów. Do V klasy zaliczane są zazwyczaj gleby bielicowe wytworzone z piasków i żwirów gliniastych brunatne, rdzawe, płowe, rędziny, płytkie mady i gleby kamieniste.

Klasy ziemi – co z VI klasa bonitacyjną?

Do klasy ziemi VI należą gleby rdzawe, bielicowe, ciężkie mady podmokłe, rankery czy płytkie rędziny inicjalne. Są to gleby trudne w uprawie, które nawet przy znacznych nakładach pracy, dają raczej niskie plony. Jeśli chodzi o drzewa, uprawia się na nich tylko mało wymagające gatunki wiśni. Nie wysiejemy na nich ani zbóż, ani roślin okopowych. Przy pogodzeniu się z niskim plonem możemy spróbować uprawy żyta lub koniczyny białej (na płytkich rędzinach). Dobrą praktyką jest jednak przeznaczenie tej klasy ziemi pod zalesienie – nie pod uprawę.

cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023