Talk icon

Informacje

28-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Kiwi – aktualny przegląd sytuacji na europejskich rynkach

Kiwi

Regiony produkujące kiwi na półkuli północnej stoją w obliczu spadku ich wielkości, między innymi z powodu warunków pogodowych. Hiszpania i Włochy odnotowują spadek o blisko 8 procent. Ponieważ na rynku jest mniej owoców, ale popyt jest rozsądny, ceny w tym roku są nieco wyższe.

Kiwi – wyższe koszty importu stwarzają możliwości dla hiszpańskiej produkcji

Produkcja hiszpańskich kiwi została zmniejszona w tym sezonie o 6 do 8 procent w porównaniu z poprzednim. Sprzedaż z Galicji i Asturii, głównych obszarów upraw w Hiszpanii, rozpoczęła się w grudniu obfitością dużych rozmiarów. Małe rozmiary stały się droższe i są sprzedawane po cenach podobnych do cen owoców średniej wielkości.

Według hiszpańskiego handlowca sprzedaż kiwi jest ożywiona, a ceny są dobre:

W tym sezonie nie ma zbyt wiele owoców drugiej klasy lub niewymiarowych. Zauważamy również mniejszą konkurencję ze strony odmian włoskich i greckich, których zbiory również wydają się być ograniczone. Import jest w tym roku droższy, co daje więcej miejsca hiszpańskim kiwi.

Hiszpański sezon zakończy się wcześniej ze względu na niewielki spadek produkcji i dobrą sprzedaż osiągniętą od końca marca do połowy kwietnia.

Sprzedaż w Hiszpanii rośnie średnio o 8 procent rocznie. To ważny produkt dla konsumentów. Hiszpania ma jeden z najwyższych wskaźników konsumpcji na mieszkańca (3 kilogramy rocznie na mieszkańca).

Kiwi – eksport włoskich owoców zacznie rosnąć w lutym

Podczas pandemii koronawirusa kiwi pozostały jednymKiwi 024 z najpopularniejszych owoców na rynku europejskim. Pomimo greckiej konkurencji sprzedaż włoskich owoców przebiega dość dobrze, zarówno pod względem jakości, jak i ceny. Oczekuje się, że w Europie popyt, a tym samym ceny rynkowe, zaczną rosnąć od połowy lutego, zwłaszcza przed Wielkanocą.

Oprócz zielonych owoców we Włoszech uprawia się również żółte kiwi. Krajowa produkcja była dość niska w 2020 roku, chociaż istnieją różnice między obszarami upraw. Produkcja stale rośnie, ale nie na tyle, aby zaspokoić całe zapotrzebowanie rynku. Czerwona odmiana pozostaje produktem niszowym, z ograniczoną liczbą dostępnych na rynku partii. Mimo to ceny są wyższe niż oczekiwano.

Czytaj też: Mango – aktualny przegląd sytuacji na europejskich rynkach

Kiwi – zauważalny wzrost rynku w południowych Niemczech

Popyt na wiele rodzajów owoców jest niższy ze względu na niskie temperatury. Tymczasem liczba kiwi rośnie, zwłaszcza w południowych Niemczech. Europejski sezon wciąż trwa, a produkcja pochodzi z Francji, Grecji i Włoch. Francja jest liderem pod względem cen, ze średnią 3,24 euro za kilogram w przypadku większych rozmiarów. Tymczasem grecki kosztuje tylko około 1,59 euro za kilogram.

Po latach wzrostu import kiwi wydaje się przechodzić w stagnację. W pierwszym kwartale 2020 roku sprowadzono około 27 000 ton owoców, czyli o około 5 000 ton (15 procent) mniej niż w I kwartale 2019 roku. W całym roku w 2019 roku sprowadzono 108 000 ton. Średnio Niemcy konsumują około 1,3 kilograma na osobę rocznie. Jest to wzrost o około 15 procent w porównaniu z 2018 rokiem. Głównym dostawcą pozostają Włochy, które dostarczają prawie 60 procent całkowitego wolumenu. Nowa Zelandia i Grecja znajdują się w znacznej odległości.

Kiwi – ceny w Grecji nieco wyższe niż w zeszłym roku

Grecja ma w tym sezonie duże wolumeny. Jakość wygląda dobrze, ale rozmiary są nieco mniejsze niż w zeszłym roku. Popyt jest całkiem niezły. Pandemia koronawirusa skłoniła kilka krajów do wprowadzenia dodatkowych środków, ale nie oczekuje się, że odbije się to na greckim sezonie kiwi, biorąc pod uwagę, że greccy eksporterzy postępują zgodnie z wytycznymi i chronią swoich pracowników. Ceny są nieco wyższe niż w zeszłym sezonie.

freshplaza.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023