Kapsaicyna w papryce – urządzenie samo sprawdzi ostrość

Kapsaicyna działa na receptory bólu (nocyceptory), czyli bezpośrednio na receptory układu nerwowego. Te wysyłają sygnały do mózgu, które są odbierane jako wrażenie bólu i uczucie gorąca. Stąd uczucie pieczenia w jamie ustnej. Dzięki urządzeniu opracowanemu przez naukowców z Tajlandii, nie trzeba już próbować papryczki, by sprawdzić jej ostrość.
Kapsaicyna – urządzenie zmierzy poziom
Kapsaicyna nadaje papryce chili ich smak i intensywność. Dotychczas aby sprawdzić ostrość papryki, trzeba ją było po prostu spróbować. Naukowcy z Tajlandii opracowali przenośne urządzenie - fantazyjnie ukształtowane jak papryczka chili - aby pomóc konsumentom poznać ilość kapsaicyny w prosty, precyzyjny i ekonomiczny sposób.
Urządzenie może również połączyć się z telefonem, aby wyświetlić wyniki testu. Urządzenie wyposażone jest w elektrochemiczny czujnik na bazie papieru oraz kilka nanopłytek grafenowych z atomami azotu poprawiającymi przewodnictwo elektryczne.
Rozcieńczona zostaje dodana do czujnika, a tam związek ulega reakcjom redoks. Wytwarzają one prąd elektryczny, który urządzenie może wykryć w celu określenia poziomu kapsaicyny w produkcie rolnym. Po zoptymalizowaniu czujnika naukowcy wykorzystali go do określenia stężeń w sześciu próbkach suszonej papryki chili, uzyskując bardzo precyzyjne pomiary.
Kapsaicyna działa na receptory bólu (nocyceptory), czyli bezpośrednio na receptory układu nerwowego. Te wysyłają sygnały do mózgu, które są odbierane jako wrażenie bólu i uczucie gorąca. Stąd uczucie pieczenia w jamie ustnej. Dzięki urządzeniu, nie trzeba już próbować papryczki, by sprawdzić jej ostrość.
Poparcie PiS spadnie przez pandemię i aborcję? Zapraszają Łukasz Warzecha i prof. Antoni Dudek
Kapsaicyna – właściwości zdrowotne
Oprócz zapewniania pikantnego smaku, kapsaicyna zawarta w ostrej papryce ma ważne właściwości zdrowotne, w tym właściwości przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Dlatego rośnie zapotrzebowanie na kapsaicynę jako dodatek do żywności i środek farmaceutyczny.
Wykazano, że związek zarówno chroni przed rozwojem nowotworów, jak i hamuje już istniejące komórki nowotworowe. Kapsaicyna chroni przed metabolizowaniem, wiązaniem z DNA oraz działaniem mutagennym takich związków rakotwórczych.
W badaniach in vitro, prowadzonych na komórkach nowotworowych T24 moczowego u myszy, wykazano, iż w zależności od dawki kapsaicyna może prowadzić do depolaryzacji błony mitochondriów, efektem czego jest śmierć komórki. Sugeruje się więc, że alkaloid ten może być stosowany w terapii raka pęcherza moczowego.
Czysta kapsaicyna, w przeciwieństwie do tej używanej w przemyśle spożywczym, jest silnie toksyczna, dlatego jest stosowana głównie w medycynie w postaci maści i plastrów, jako lek rozgrzewający stawy i mięśnie.
agrimaroc.ma/poradnikzdrowie.pl/fot.pixabay