Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Kalina Brzozowska 03-07-2017 09:55:07

Kalendarz lipiec I połowa miesiąca

kalendarz-rolnika

Lipiec to pierwszy letni miesiąc. Jest to czas, gdy rolnicy powoli przygotowują się do żniw. Z kolei ogrodnicy cieszą się plonami niektórych owoców, warzyw i ziół. Sadownicy na bieżąco zbierają dojrzałe owoce, a pszczelarze dbają o podopieczne w swoich pasiekach. W związku z tym na początku miesiąca pracy na pewno nikomu nie zabraknie.

Lipiec to pierwszy letni miesiąc. Jest to czas, gdy rolnicy powoli przygotowują się do żniw. Z kolei ogrodnicy cieszą się plonami niektórych owoców, warzyw i ziół. Sadownicy na bieżąco zbierają dojrzałe owoce a pszczelarze dbają o podopieczne w swoich pasiekach. W związku z tym na początku miesiąca pracy na pewno nikomu nie zabraknie.

 

Prace na roli

Pierwsza część lipca to czas intensywnych sianokosów. Rolnicy zbierają suchą trawę, ale również gromadzą pokarm na czas zimowy w postaci kiszonek. Oprócz tego dużymi krokami zbliżają się żniwa, na początek rzepakowe. Jednak rozpoczęcie zbioru może nastąpić dopiero po osiągnięciu dojrzałości rzepaku, a do tego czasu rośliny muszą pozostać na polu. W tym czasie działania rolników powinny również sprowadzać się do lustracji pól ziemniaczanych i plantacji buraków cukrowych. Zalecane jest też wykonanie zabiegów fungicydowych mających na celu ochronę ziemniaków przed zarazą ziemniaczaną oraz buraków przed chwościkiem buraczanym. Z kolei częste deszcze, a przy tym wysoka temperatura, sprzyja rozwojowi chwastów. Co za tym idzie, rolnicy muszą dokonywać zabiegów agrotechnicznych związanych z ich usuwaniem. Posiadacze uprawy ekologicznej zmuszeni są do wykonywania tych czynności ręcznie bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych. Właściciele plantacji ziemniaków lustrują swoje uprawy w kierunku stonki ziemniaczanej. jeśli pojawi się na ich uprawach, to muszą zastosować środki chemiczne, bądź usunąć ją ręcznie. Jednak ostatnia czynnoć dotyczy z reguły tylko rolników ekologicznych. W tzw. międzyczasie rolnicy pochłonięci są przygotowaniami do zbliżających się żniw. W tym celu przygotowują silosy i sprzątają spichrze na zboże. Dodatkowo ważnym elementem prac jest właściwe przygotowanie sprzętu, który posłuży do zbioru zbóż. W związku z tym należy sprawdzić, naprawić i wymienić nadmiernie zużyte w poprzednich sezonach części kombajnu oraz instalację elektryczną i hydrauliczną. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych kosztów, i co za tym idzie również nerwów. Przegląd maszyny przed żniwami jest niezwykle ważny, gdyż czas w którym wykorzystujemy kombajn podczas jest bardzo krótki, ale dość intensywny. W związku z tym nie trzeba przypominać, że sprawność techniczna maszyny, poszczególnych jej zespołów, decyduje zresztą o bezpieczeństwie pracy z kombajnem.

 

W ogrodzie warzywnym

Przy ciepłej i suchej pogodzie konieczne jest odpowiednie nawadnianie upraw. Dużo wody potrzebują zarówno warzywa korzeniowe, kapustne, dyniowe, a także fasola, zwłaszcza w okresie kwitnienia i zawiązywania strąków. Trzeba pamiętać, że latem powinniśmy regularnie doglądać uprawiane warzywa. W związku z tym nie wolno bagatelizować oznak występowania chorób i szkodników, a także niedoboru składników odżywczych w glebie. Na początku lipca może pojawić się mączniak rzekomy warzyw dyniowatych. Oprócz tego powinniśmy także zapobiegać zarazie ziemniaczanej na pomidorach, szczególnie jeżeli choroba ta uprzednio zaatakowała już ziemniaki. Warto również zwrócić uwagę na selery, ponieważ może się a niech pojawić septorioza selera. Trzeba również pamiętać, by nawozić pomidory, które potrzebują dużo azotu i potasu, odpowiedzialnego za smak i trwałość owoców pomidora. Pomidorom warto także usunąć zbędne pędy boczne wyrastające z kątów liści. Na początku lipca po raz kolejny można dokonać wysiewu sałaty liściowej, rzodkiewki, kapusty włoskiej, kalarepy i szpinaku. Oprócz tego do plantacji można dosiać koper ogrodowy, który później przyda się do zaprawy ogórków. W tym czasie sadzimy też wyhodowane z rozsady sadzonki endywii, brukselki, szpinaku i kopru włoskiego. Początek lipca jest czasem, gdy nadszedł czas zbioru ziół. Natomiast przed okresem kwitnienia można zebrać liście oregano, tymianku, szałwii lekarskiej, estrogenu, cząbru, czy mięty. Pierwsza część miesiąca to także okres zbioru wielu warzyw. W miarę warunków pogodowych i dorastania zbieramy wczesną kalarepę, letnie brokuły i kalafiory. Oprócz tego można zebrać wczesne odmiany rzodkwi, groch, bób i fasolę szparagową. Przy odpowiednich warunkach wzrostu do połowy miesiąca można ściąć dojrzałe i rozwinięte główki wczesnej kapusty.

 

Ogród ozdobny

Na początku lipca prac do wykonania nie brakuje również w przydomowych ogródkach ozdobnych. Jeśli mamy do czynienia z wysokimi temperaturami, to nie wolno zapomnieć o regularnym podlewaniu roślin. Przy tym warto trzymać się zasady, iż lepiej podlać obficie raz w tygodniu, niż co dzień powierzchownie. Dzięki rzadszemu, ale obfitemu podlewaniu w glebie zgromadzi się zapas wilgoci, a rośliny będą zmuszone do głębszego zakorzeniania się. Najefektywniejsze jest podlewanie późnym popołudniem, gdyż rośliny mogą wtedy korzystać z wilgoci przez cały wieczór i noc. Dodatkowo warto pamiętać o spulchnianiu ziemi za pomocą motyki, aby zapobiec powstawaniu na grządkach i rabatach głębokich pęknięć, mogących powodować później uszkodzenia korzeni roślin. Oprócz tego dzięki spulchnianiu, w glebie będzie dłużej utrzymywać się wilgoć po podlewaniu lub opadach deszczu. Oprócz tego przy ciepłej pogodzie należy często kontrolować poziom wody w ogrodowej sadzawce. Jeżeli jest on zbyt niski, to należy wodę uzupełnić. Jest to ważne gdy mamy zbiornik wyłożony folią. Odsłonięta folia szybko niszczy się pod wpływem promieni słonecznych. Poza tym płytka woda mocniej się nagrzewa, co może niekorzystnie wpływać na roślinność oczka wodnego i sprzyjać zbyt obfitemu rozwojowi glonów.
W pierwszej połowie miesiąca można jeszcze wysiać niektóre rośliny dwuletnie. należą do nich m. in. fiołek rogaty, niezapominajka, czy stokrotka. Większość wysiewamy do inspektu lub na rozsadnik. Następnie po 3 lub 4 tygodniach siewki pikujemy do inspektu lub na zagony. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na liście roślin ozdobnych. W tym czasie bowiem atakuje wiele szkodników, dlatego też należy często oglądać rośliny, zwracając szczególną uwagę na spodnią część liści. Przy ciepłej pogodzie oprócz roślin rozwijają się również chwasty. Dlatego należy regularnie pielić grządki i rabaty kwiatowe. 
Początek lipca jest również czasem na bieżące formowanie żywopłotów. W związku z tym przycinamy młode pędy na jednakowej wysokości, skracając je przynajmniej o połowę. Z kolei jeśli chcemy mocniej ograniczyć wzrost, pozostawiamy tylko 2–3 cm nowych przyrostów. Najlepiej ciąć żywopłot przy pochmurnej pogodzie, ponieważ wtedy słońce nie poparzy świeżo odsłoniętych liści. Nie można zapomnieć także o nawożeniu. Kwitnące rośliny właśnie w tym czasie potrzebują wielu odżywczych substancji, tu szczególnie istotny jest dla nich teraz azot.

 

Sad

Na początku lipca prowadzi się intensywne zbiory truskawek. Ich plony są oczywiście uzależnione od warunków pogodowych. Oprócz tego można również dokonywać zbioru poziomek, moreli, i czereśni. Trochę później rozpoczynają się zbiory wiśni , malin, porzeczek, agrestu i borówki amerykańskiej. W tym kontekście podlewanie roślin w sadzie jest również bardzo istotne. Regularne nawadnianie może zapobiegać drobnieniu owoców i słabszego plonowaniu. Może się tak zdarzyć, iż pod wpływem dużego przyrostu owoców, konary drzewek będą się łamać i odrywać od pnia. Warto pamiętać, że najbardziej kruche jest drewno grusz i śliw. Narażone są też nieprawidłowo formowane jabłonie. Dlatego też warto jest wykonać podpory dla gałęzi, na których jest bardzo dużo owoców. Dopiero po zakończonym zbiorze owoców należy dokonać przycięcia drzew. Z kolei u maliny, po zebraniu owoców, wycinamy pędy które już owocowały. Oprócz tego można wyciąć również nieowocujące pędy letnie u winorośli. Z kolei pędy owocujące skracamy za 6-8 liściem powyżej owocującego grona. Warto pamiętać, że każdego lata cięcia wymagają również grusze i jabłonie hodowane w szpalerach. Drzewa takie prowadzi się poziomo lub w kształcie litery U, korzystając z odpowiednio rozpiętych drutów. Z kolei wydłużający się każdego roku pień wytwarza pędy boczne, które przycinamy gdy są już w pełni rozwinięte. Dzięki takim zabiegom drzewa wytworzą więcej pędów owocujących, co z kolei przełoży się na podwyższenie plonów. Trzeba być czujnym wobec szkodników i chorób drzew owocowych, które również mogą je zaatakować na początku lipca. Warto wiedzieć, że ze szkodników mogą pojawić się mszyce, bawełnica korówka i przędziorki. Wygląd dojrzayłych owoców jest kuszący również dla ptaków. Stąd dla zabezpieczenia drzew przed obsidaniem przez szpaki czy gawrny warto owibąć korony firanami, to potencjalnie może je odstraszyć. D=Sadownicy stosują różne sztuczki na obronę drzew owocowych przed ptakami, w zależności o tego, która w przypadku akurat ich plantacji odniosła najbardziej pożądany efekt. Gospodynie, które pozyskują owoce a domowe przetwory warto by pamiętały, że do tego celu owoce najlepiej jest pozyskiwać najlepiej przed pełnią, czyli w pierwszych dniach miesiąca.

 

Pasieka

Lipiec jest postrzegany jako najcieplejszy miesiąc w roku. Do tej pory pszczoły osiągnęły to, do czego dążyły od wiosny, ponieważ pszczelarze wydobyli już pierwsze wiosenne miody. Nie jest to jednak jeszcze koniec ich pracy. W lipcu kwitnie jeszcze kilka roślin takich jak facelia, ogórecznik, czy biała koniczyna, z których pszczoły zbierają nektar. W związku z tym, że trwa pełnia sezonu, należy w dalszym ciągu pilnować by pojemność ula dopasowana była do wielkości rodziny i ilości przynoszonego przez pszczoły nektaru. Jeżeli ostatnim pożytkiem pszczół jest lipa to pszczelarzowi nie pozostaje nic innego jak odebrać miód, wstępnie ułożyć gniazdo rodziny pszczelej, wykorzystać nadmiar pszczół, podać środki przeciw warrozie. Musi pamiętać o dokarmieniu uzupełniającym i pobudzającym czerwie. O podkarmianiu pszczół trzeba pamiętać po każdym następnym miodobraniu. Oprócz tego trzeba pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu ramek z miodem po odwirowaniu.
Współcześnie obok miodu pyłek staje się bardzo ważnym produktem pasiecznym pozyskiwanym od pszczół. Zapotrzebowanie na ten surowiec sukcesywnie wzrasta. Można go pozyskać w postaci pierzgi oraz obnóży. W trym kontekście należy zwrócić uwagę, aby pozyskany pyłek był jak najszybciej odbierany z uli i konserwowany. Można go konserwować poprzez wysuszenie w specjalnych suszarkach, ale nie robić tego na słońcu, bo wtedy niszczą się jego cenne składniki. Dodatkowo w lipcu można wykonać odkłady a także wymienić starsze matki, przy założeniu, że w pasiece użytkowane są tylko przez dwa sezony.
Pamiętajmy, że początek lipca jest czasem, kiedy sezon wchodzi w fazę intensywnego rozwoju. Rośliny rozwijają się coraz intensywniej. Na bieżąco należy je doglądać, a co za tym idzie pracy będzie wciąż przybywać. Zarówno rolnicy z powodu zbliżających się żniw, jak i ogrodnicy wraz ze wzrostem warzyw będą mieli sporo czynności do wykonania. Nie mniej obowiązków czeka na sadowników, którzy regularnie monitorują rozwój owoców a także pszczelarzy odpowiedzialnych za swoje podopieczne w pasiece.

 

Kalina Brzozowska


Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.