Talk icon

Informacje

18-11-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Mandarynki – aktualny przegląd sytuacji na europejskich rynkach

Mandarynki

Popyt na pomarańcze gwałtownie wzrósł w tym roku z powodu koronawirusa. Można by oczekiwać, że mandarynki również skorzystają na tym wyższym popycie, ale tak nie było. W rzeczywistości w niektórych krajach,zostały nieco przyćmione przez sukcesy pomarańczy. Mimo to popyt pozostaje stabilny. Szczególnie w Europie perspektywa jest taka, że ​​popyt wzrośnie przed zimą.

Mandarynki – przyszłe brytyjskie cła importowe będą niekorzystne dla hiszpańskich owoców

Według hiszpańskiego Ministerstwa Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności (MAPA) zbiory hiszpańskich klementynek i mandarynek w sezonie 2020/2021 będą o 12 procent wyższe niż w 2019/2020. Wolna odmiana Clemenules jest obecnie najczęściej zbierana i sprzedawana. Chociaż wydaje się, że produkcja mandarynki w tym roku odradza się, należy wziąć pod uwagę, że ze względu na większą liczbę owoców na drzewach i tegoroczne warunki pogodowe rozmiary są na ogół bardzo małe i dlatego jest ich mniej, niż pierwotnie zakładano.

Tak jak rozprzestrzenianie się pierwszej fali pandemii koronawirusa przyniosło koniec sezonu cytrusowego 2019/2020, tak druga europejska fala, która nadeszła wraz z rozpoczęciem nowego sezonu mandarynek i klementynek, ponownie zbiera żniwo na rynku generując niepewność. Na początku popyt był niski, ale teraz wydaje się, że nieco się poprawia; jednak ceny w Europie są bardzo niskie, zwłaszcza w przypadku małych rozmiarów, w przypadku których podaż przewyższa popyt.

Od 1 stycznia 2021 roku eksport do Wielkiej Brytanii może ucierpieć w wyniku ewentualnego wprowadzenia 16-procentowych ceł na hiszpańskie klementynki i mandarynki. Oczekuje się, że jeśli zostanie to wdrożone, będzie to miało duży wpływ w drugiej połowie sezonu. Te wysokie cła spowodowałyby utratę konkurencyjności Hiszpanii w stosunku do bezpośrednich konkurentów z krajów trzecich z półkuli północnej, takich jak Maroko, Egipt czy Turcja, a Wielka Brytania podpisała już preferencyjne umowy o zerowej stawce na okres poza sezonem (kiedy RPA jest włączona sklep). Wielka Brytania jest trzecim co do wielkości rynkiem dla hiszpańskich eksporterów po Niemczech i Francji i nie ma alternatywnego miejsca docelowego dla tego rynku z 66 milionami konsumentów o dużej sile nabywczej.

Mandarynki – duże wahania na włoskim rynku

Włoski rynek mandarynek i klementynekMandarynki 023 w ostatnich dniach podlegał wahaniom i wymagał średnich oraz średnio dużych owoców cytrusowych. Hurtownik na północy Włoch sprzedaje obecnie mandarynki z Hiszpanii i klementynki z Włoch. Ceny wahają się od 0,60 euro/kg za najmniejsze owoce do prawie 2,00 euro/kg za owoce najwyższej jakości.

Jeśli chodzi o produkcję, to w Kalabrii zbiory rozpoczęły się w pierwszych dniach października i potrwają do końca lutego. Wraz z zakończeniem zbiorów wczesnych odmian przechodzimy teraz do zwykłych klementynek. Sucha pogoda i wysokie temperatury spowodowały przewagę klementynek o małych rozmiarach i szybsze dojrzewanie owoców. Rynek obecnie ich nie przyjmuje. Wysokie temperatury we Włoszech i za granicą, a także niepewność spowodowana koronawirusem uniemożliwiły wzrost konsumpcji. Ceny płacone producentom w większości spadają.

Produkcja klementynek sycylijskich osiągnie swój szczyt dopiero w najbliższych tygodniach. Ceny są dość wysokie ze względu na niską produkcję. Ceny w miejscu pochodzenia na rynkach wschodniej Sycylii wynoszą około 0,50 euro/kg.

Czytaj też: Zbiory winogron 2020 w cieniu pandemii koronawirusa

Mandarynki – równowaga podaży i popytu w Niemczech

Na niemieckim rynku hurtowym Hiszpania ma obecnie monopol na klementynki. Włoskie towary są dostępne tylko sporadycznie. Tureckie satsuma mają jednak dobrą pozycję rynkową. Późniejsze obszary regionu Izmiru są obecne na rynku od zeszłego tygodnia i cieszą się dużą popularnością na niemieckich rynkach hurtowych. Kilku tureckich eksporterów wyraziło chęć zaopatrywania większej liczby klientów detalicznych w najbliższej przyszłości.

Ogólnie popyt na mandarynki i klementynki można było zaspokoić bez żadnych problemów. Tu i ówdzie zamówienia musiały zostać nieco zmniejszone, częściowo z powodu zamykania branży gastronomicznej. Ceny również ulegały silnym wahaniom w wyniku kryzysu związanego z koronawirusem. Poza tym niemiecki konsument nadal wydaje się być bardzo świadomy marki, jeśli chodzi o cytrusy.

W dzisiejszych czasach ludzie przywiązują dużą wagę do stosunku ceny do jakości wielu produktów. W mniejszym stopniu dotyczy to cytrusów, a stare marki wysokiej jakości, takie jak Der Flieger i Götterfrucht, pozostają bardzo popularne

– powiedział niemiecki importer produktów ekologicznych

Sezon ekologiczny również zaczął się dobrze. Prawie miesiąc temu na rynek trafiły pierwsze hiszpańskie ekologiczne klementynki, a teraz w szczególności Clemenules i Basol są szeroko dostępne.

Widzimy nieco większe zapotrzebowanie niż zwykle, ponieważ ludzie szukają produktów bogatych w witaminy z powodu wirusa koronowego. Jednak podaż i popyt są w dobrej równowadze

– dodał importer.

Mandarynki – koronawirus nie przełożył się jeszcze na holenderski rynek

Holenderski sezon na mandarynki rozpoczął się w tym roku z niebotycznymi oczekiwaniami. Pandemia koronawirusa spowodowała wzrost popytu na owoce cytrusowe w sezonie zamorskim, ale ten efekt koronawirusa jeszcze się nie zmaterializował w sezonie hiszpańskim. W tym roku rozmiary są bardzo małe. W rezultacie sprzedaż dużych rozmiarów przebiega płynnie, ale sprzedaż małych rozmiarów jest nieco trudniejsza. Podsumowując, sezon wciąż nie spełnia początkowych perspektyw, ale importerzy pozostają optymistami. Pod względem jakości sezon przebiega dobrze, a wraz ze zbliżającym się Sinterklaas popyt znów wzrośnie.

Mandarynki – sytuacja w Belgii zbliżona do tej w Niemczech

Sezon cytrusowy rozpoczął się w Belgii dobrze. Pomimo faktu, że na rynku nadal istnieją pewne wolumeny zagraniczne, podaż i popyt są w dobrej równowadze. Popyt na mandarynki i klementynki jest dobry jak na tę porę roku. Jakość jest również dobra, a ceny są na doskonałym poziomie. W tym roku spodziewane jest od 20 do 25 procent więcej hiszpańskich cytrusów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Belgijski handlowiec spodziewa się dobrego sezonu cytrusowego, ponieważ koronawirus stymuluje popyt na cytrusy.

freshplaza.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023