Talk icon

Informacje

21-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Jodły zniszczone dla stroiszu. Cały drzewostan zdewastowany!

Jodły

Leśnicy z jednego z leśnictw w Nadleśnictwie Radom odkryli, że ktoś zdewastował jodły, by ukraść gałązki na stroisz. Stroisz to nic innego jak gałęzie roślin iglastych służące do okrywania na zimę rabat i kwietników i chronienia ich przed mrozem. Okazuje się jednak, że takie kradzieże zdarzają się nawet latem. Niestety taka kradzież wiąże się ze zniszczeniem drzewostanów jodłowych.

Jodły zniszczony przez złodziei

Lasy nadleśnictwa otaczają Radom i są chętnie odwiedzane przez mieszkańców i lokalną społeczność o różnych porach dnia. W czasie poruszania się mniej uczęszczaną dróżką, leśniczy zauważył niewielki strumień światła. Nagle spomiędzy drzew z dużym impetem odjechał bus, który następnie zniknął na miejskiej drodze się do Radomia. Okazało się, że kierujący busem niszczył jodły na stroisz.

Leśniczy przyznaje, że nie spodziewał się, że o tej porze roku może spotkać złodziei jodłowych gałęzi. Po sprawdzeniu miejsa, skąd wyjechał bus, okazało się, że cała młoda uprawa jodły została ogołocona z gałązek. W kilku miejscach uprawy i przy drodze w powiązanych pęczkach leżała przygotowana do zabrania jedlina.

Przyłapanie złodziei udaremniło im zabranie łupu, jednak uprawa jodły została dotkliwie zniszczona, a los młodych drzew stanął pod znakiem zapytania. Tak duży ubytek powierzchni asymilacyjnej spowoduje opóźnienie wzrostu i rozwoju drzew, zamieranie oraz choroby i podatność na szkodniki.

Afrykański Pomór Świń – wykryto już 7 ognisko w Polsce!

Jodły zniszczone – gałązki miał trafić na giełdę

Przypuszczalnie zebrane gałązki jodły Jodlymiały trafić na giełdę lub do kwiaciarni, gdzie zapewne zostałyby wykorzystana do wieńców, wiązanek i innych kompozycji z żywych gałęzi. Leśnicy przypominają, że będąc z wizytą w kwiaciarni można wprost pytać o źródło pochodzenia wykorzystanej jedliny. Okazuje się, że w przypadku legalnie zdobytych gałązek, nabywca otrzymuje w nadleśnictwie odpowiedni dokument potwierdzający legalność zakupu.

W przypadku potrzeby zakupu gałązek jodły należy zgłosić się do nadleśnictw, z których część sprzedaje gałęzie drzew iglastych (stroisz) z powierzchni, na których prowadzone są zabiegi pielęgnacyjne i pozyskiwane jest drewno. Taki materiał pochodzi z planowych cięć i pozyskany jest bez szkody dla lasu. Leśnicy apelują o świadome kupowanie wieńców i wiązanek, tak by nie przyczyniać się do szkód w lasach – i to nie tylko w okresie Wszystkich Świętych, świąt Bożego Narodzenia, ale i w ciągu całego roku.

Pamiętać należy, że obłamywanie w lesie gałęzi na stroisz to tak zwane bezprawne korzystanie z lasu. Mandat za kradzież gałęzi jodły czy innych drzew iglastych wynosi do 500 zł, a sprawa może być także skierowana do sądu. Straż leśna nadleśnictw z terenu RDLP w Radomiu prowadzi wspólne działania mające na celu zwalczanie kradzieży stroiszu. Zarówno region Puszczy Świętokrzyskiej, jak i Puszczy Kozienickiej są znanym miejscem, gdzie wciąż, mimo wspólnych akcji z policją i strażą miejską nadal zdarzają się takie kradzieże.

lasy.gov.pl/fot.Arch. Nadleśnictwa Radom

 

swiatrolnika.info 2023