Talk icon

Informacje

11-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Jęczmień – spór handlowy między Australią a Chinami trafia do WTO!

Jęczmień

Trwający spór handlowy między Australią a Chinami między innymi o jęczmień przybrał nowy wymiar, ponieważ Australijczycy zwrócili się teraz o pomoc do WTO.

Jęczmień – spór toczy się o 80-procentowe cła nałożone na towar australijski

U szczytu sporu są cła handlowe nałożone przez Chiny na kilka towarów rolnych z Australii, ale przede wszystkim ogromny 80-procentowy podatek nałożony na jęczmień w maju 2020 roku.

W 2019 roku Australia wyeksportowała do Chin jęczmień o wartości 600 milionów dolarów jęczmienia, rok wcześniej było to 1,5 miliarda dolarów. Niższy eksport jest wywołany suszą i próbami dywersyfikacji na większej liczbie rynków. Chiny są największym partnerem handlowym Australii, odpowiadającym za 40 procent całego eksportu. Około 88 procent eksportu jęczmienia do Chin pochodzi z dużych gospodarstw zbożowych w Australii Zachodniej. Od dłuższego czasu narasta napięcie między dwoma krajami, ale jest to pierwsze poważne działanie podjęte przez Australię w celu rozwiązania tego problemu.

Australia zakwestionuje teraz chińskie cła na swój jęczmień w apelu do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Australijski minister handlu Simon Birmingham przyznał, że rozpatrzenie odwołania może zająć lata.

Jest to logiczny i właściwy kolejny krok dla Australii. Jesteśmy przekonani, że na podstawie dowodów, danych i analiz, które już zebraliśmy, Australia ma niewiarygodnie mocne argumenty do obrony uczciwości i przyzwoitości naszych plantatorów zbóż i jęczmienia

– powiedział

Tak jak zrobiliśmy w Kanadzie z przemysłem winiarskim i wielu innych, inicjując procesy WTO, zawsze istnieje możliwość wstrzymania i rozwiązania tych sporów poprzez dialog

– dodał.

Czytaj też: Ekologiczna kukurydza – jak wybrać najlepszą odmianę?

Jęczmień – co najmniej 13 australijskich sektorów zostało objętych cłami lub jakąś formą zakłóceń ze strony Chin

Dzięki deszczom rozwijającym się po kilku latachJeczmien 023 suszy, oczekuje się, że australijska produkcja jęczmienia osiągnie prawie 12 milionów ton, co zwiększa presję na rolników próbujących znaleźć alternatywne rynki dla swoich upraw. Wcześniej jęczmień przyciągał wyższe ceny z Chin, ponieważ wytwarzano z niego piwo, ale będzie on wart mniej, jeśli będzie sprzedawany na przykład jako pasza dla bydła na Bliski Wschód.

Co najmniej 13 australijskich sektorów zostało objętych cłami lub jakąś formą zakłóceń ze strony Chin, w tym jęczmień, wołowina, węgiel, miedź, bawełna, homary, cukier, drewno, turystyka, uniwersytety, wina, pszenica i wełna. Rolnicy i eksporterzy są zdenerwowani tą akcją, ponieważ w dużym stopniu polegają na Chinach, aby kupować swoje plony. Przewodniczący Grain Growers i wiktoriański rolnik Brett Hosking powiedział:

Jako przemysł zbożowy zostaliśmy oskarżeni o działanie poza zasadami. Hodowcy czują się nieswojo z powodu tych oskarżeń.

Nie ma wątpliwości, że to denerwuje wielu hodowców, polegamy na Chinach w zakresie wielu naszych możliwości eksportowych w rolnictwie, nie chcemy widzieć niczego, co mogłoby mieć na to szkodliwy wpływ, ale nie możemy przewidzieć, jak zachowają się Chiny

– dodał.

allaboutfeed.net/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023