Talk icon

Informacje

26-10-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Jarząb brekinia wraca do polskich lasów. Zasadzono tysiące drzew

Jarząb brekinia

Jarząb brekinia wraca do polskich lasów. Ponad 1,5 tysiąca sadzonek posadzono w szczecineckim Nadleśnictwie Karnieszewice. Dziennikarze wspólnie z leśnikami posadzili 100 drzewek tego gatunku w leśnictwie Koszalin. Sadzenie odbyło się w ramach programu powrotu jarzębu do lasów realizowanego przez RDLP w Szczecinku na terenie Pomorza Środkowego.

Jarząb brekinia powraca

Jak czytamy na stronie Lasów Państwowych, jarząb brekinia jest jednym z najrzadszych, bardzo osobliwych i pięknych drzew leśnych. Gatunek ten jest również nazywany brzękiem, jarzębiną klonową, bereką, a na Pomorzu gruszą klonową.

Jarząb brekinia należy do rodzimych gatunków śródziemnomorskiego pochodzenia i występuje w Europie, Azji Mniejszej, na Kaukazie i w północnej Afryce. W Polsce osiąga północno-wschodni zasięg. Najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych, na żyznych siedliskach, w towarzystwie dębów, lip i grabów.

Drzewo w dawnych czasach było cenione przez naszych przodków i wykorzystywane w medycynie ludowej, w wyrobach spożywczych. Z uwagi na swoje twarde, ciężkie, ale elastyczne drewno wykorzystywano je również w meblarstwie i stolarstwie. Niestety użyteczność tego drzewa przyczyniła się do jego zniszczenia.

Mrowisko edukacyjne powstało w Welskim Parku Krajobrazowym

Jarząb brekinia zagrożony

Jarząb brekinia jest w Polsce bardzo rzadki. Jarzab brekinia Gatunek został umieszczony na polskiej czerwonej liście w kategorii NT (bliski zagrożenia), objęty ochroną gatunkową na terenie całego kraju. Jest jednym z najmniej znanych rodzimych gatunków leśnych, a jednocześnie jedną z najcenniejszych polskich, dziko rosnących jarzębin osiągającym znaczne rozmiary pod względem wysokości (25-30 m) i grubości (ponad 1 m w obwodzie).

Rosnąc w odosobnieniu, tworzy owalną, nisko osadzoną  i silnie rozgałęzioną koronę, natomiast w zwarciu w lesie jest smukłym drzewem. W maju jarząb brekinia kwitnie białymi kwiatami  zebranymi w baldachogrona. Jesienią liście przebarwiają się na intensywnie czerwony lub malinowo - różowy kolor, a wierzchołki gałęzi obsypane są brązowymi, nakrapianymi owocami.

Pomimo wielu swoich zalet jarząb brekinia naturalnie występuje w Polsce na nielicznych stanowiskach.  Znaleźli się jednak leśnicy – praktycy, których indywidualne inicjatywy przywrócenia tego gatunku lasom znalazły finał w programach regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. I tak w ramach programu realizowanego przez RDLP w Szczecinku na terenie Pomorza Środkowego posadzonych zostało 10 400 tych drzewek, a w  Nadleśnictwie Karnieszewice 1560. Prowadzone przez Lasy Państwowe nasadzenia tego cennego gatunku dają mu szanse na powrót do polskich lasów.

– czytamy na stronie Lasów Państwowych.

lasy.gov.pl/fot.LP,Dagny Nowak-Staszewska

swiatrolnika.info 2023