Talk icon

Informacje

28-06-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

ASF – zasady postępowania przy ponownym zasiedlaniu chlewni

ASF zasiedlanie zasady

ASF w momencie w którym pojawi się w gospodarstwie, wymaga wprowadzenia radykalnych środków. Jeśli wykryto w danym miejscu ognisko choroby, wszystkie zwierzęta należy wybić, a następnie zutylizować, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Aby ponownie zasiedlić gospodarstwo, należy skrupulatnie trzymać się przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Jakie warianty mamy do dyspozycji i od czego one zależą?

ASF – schemat pierwszy ponownego wprowadzenia zwierząt 

Jeśli świnie utrzymywane były na terenie otwartym, ponowne wprowadzenie zwierząt może mieć miejsce po upływie 40 dni od ostatecznych zabiegów przeprowadzonych w celu oczyszczenia i odkażenia gospodarstwa. Miejsce musi być przygotowane wyjątkowo skrupulatnie, zaleca się także uprzednie przeprowadzenie dezynsekcji, zanim świnie zostaną wprowadzone. Cały proces musi przebiegać pod kontrolą powiatowego lekarza weterynarii. W tym momencie mamy do dyspozycji dwa schematy postępowania.

Pierwszy z nich polega na wprowadzeniu do gospodarstwa świń wskaźnikowych,asf swinie zasady zasiedlania przebadanych pod kątem obecności przeciwciał ASF (z wynikiem oczywiście ujemnym), lub wprowadzeniu świń z gospodarstw nieobjętych ograniczeniami związanymi z chorobą. Należy odczekać 45 dni od wprowadzenia zwierząt wskaźnikowych. Po tym czasie należy wykonać ponowne badania na obecność wirusa. Jeśli świnie są zdrowe, mamy zielone światło, aby dokonać pełnego zasiedlenia gospodarstwa.

czytaj także: PRRS – wirus powodujący zespół rozrodczo-oddechowy świń

ASF – schemat drugi

W tej sytuacji również musimy odczekać 40 dni, aby przystąpić do ponownego wprowadzania zwierząt. Możemy wprowadzić całe stado, musi się to jednak odbyć to w ciągu maksymalnie 20 dni. Oczywiście zwierzęta muszą pochodzić z gospodarstw nieobjętych ograniczeniami związanymi z ASF, tak jak ma to miejsce w przypadku pierwszego schematu. Jednocześnie konieczne jest, aby przeprowadzić ponowne badania w kierunku obecności wirusa. Muszą być one wykonane w ciągu 45 dni od daty zakończenia zasiedlania gospodarstwa. 

ASF – dla kogo dostępna jest inna droga działania?

W niektórych, szczególnych przypadkach, jeśli powiatowy lekarz weterynarii uzna, że nie jest konieczne przeprowadzanie badań, może zezwolić na wprowadzenie do gospodarstwa świń z pominięciem powyższych zasad. Dotyczy to zwierząt hodowanych bez dostępu do otwartego terenu. Warunkiem koniecznym umożliwiającym ten wariant jest odczekanie 6 miesięcy od daty ostatecznych zabiegów oczyszczających i dezynfekcyjnych gospodarstwa. Zalecane jest, jeśli jest to konieczne, także przeprowadzenie dezynsekcji. Po tym czasie będzie można w pełni zasiedlić gospodarstwo (oczywiście zwierzętami z gospodarstw wolnych od ASF).

wetgiw.gov.pl/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023