Jagnięcina – Wielka Brytania zwiększyła produkcję i eksport

Brytyjska jagnięcina zanotowała w 2019 samowystarczalność na poziomie 109 procent, czyli o 10 procent więcej niż poziom odnotowany w 2018 roku. Wzrost ten był spowodowany zarówno spadkiem spożycia baraniny w Wielkiej Brytanii, jak i wzrostem produkcji krajowej.
Jagnięcina i jej rynki odczuły wpływ pandemii koronawirusa
W tym samym okresie wyraźnie wzrósł eksport baraniny, a zmniejszył się import. Jednak dostęp do kluczowych rynków eksportowych ma kluczowe znaczenie dla złagodzenia wpływu Brexitu na brytyjskich producentów jagnięciny, ostrzega AHDB.
Poziom samowystarczalności w zakresie mięsa baraniego w Wielkiej Brytanii wahał się z roku na rok, chociaż ogólny trend wskazuje na wzrost samowystarczalności. Wynika to z faktu, że produkcja mięsa baraniego w Wielkiej Brytanii pozostaje stabilna pomimo stałego spadku konsumpcji krajowej. a konsumpcja rośnie, rośnie nadwyżka eksportowa baraniny. Dostęp do kluczowych rynków eksportowych, takich jak Unia Europejska, ma kluczowe znaczenie
– mówi Charlie Reeve, analityk z AHDB.
Oczywiste jest, że rok 2020 nie był normalnym rokiem i brytyjska jagnięcina oraz jej rynki odczuły wpływ pandemii. Popyt detaliczny pozostał relatywnie mocny, a dane Kantar faktycznie wskazują, że w tym sektorze nastąpił pewien wzrost, zwłaszcza jeśli chodzi o zakupy jagnięciny w gospodarstwach domowych. W przeciwieństwie do tego zamknięcie sektora gastronomicznego na dłuższy czas ograniczyło popyt zewnętrzny, chociaż znaczenie jedzenia jagnięciny na wynos oznaczało, że nawet tutaj efekt zatykania był nieco stłumiony.
Czytaj też: Produkcja czerwonego mięsa w Iranie wzrosła o 55 procent!
Jagnięcina z Wielkiej Brytanii notuje wzrost eksportu w ostatnich latach, a większość tego handlu trafia do Europy
Jagnięcina notuje spadek importu na rynek Wielkiej Brytanii w ostatnich latach. Wynikał to z faktu, że główne kraje eksportujące baraninę, takie jak Nowa Zelandia i Australia, skupiły się na nowych rynkach w Azji i wysyłały mniej produktów do Wielkiej Brytanii.
Brytyjska jagnięcina notuje wzrost eksportu w ostatnich latach, a większość tego handlu trafia do Europy. Kursy wymiany między euro a funtem szterlingiem również były korzystne, co pomogło brytyjskiemu eksportowi zachować konkurencyjność cenową. Ponieważ nadwyżka eksportowa mięsa baraniego w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie wzrośnie w przyszłości, potrzeba wolnego handlu z Unią Europejską staje się jeszcze ważniejsza.
Głównym rynkiem zbytu brytyjskiego mięsa baraniego pozostaje Unia Europejska, która w 2019 roku odpowiadała za ponad 90 procent całkowitego brytyjskiego eksportu mięsa baraniego.
meatinfo.ru/fot.Pixabay/Pxfuel