Jabłka to element kultury. Poznaj pięć historii, które nakłonią dzieci do ich spożywania

Niełatwo jest przekonać dzieci (i nie tylko) do zdrowego odżywiania. W dobie koncernów pompujących ogromne kwoty w otaczające nas ze wszystkich stron reklamy batonów, cukierków i ciastek, w przeróżnych formach i atrakcyjnych opakowaniach, naprawdę trzeba się napracować, żeby nasze pociechy zamiast po słodycze sięgały po zdrowe, polskie owoce. Istnieją jednak sposoby, by zachęcić dzieci do spożywania owoców. Szczególnie jabłka są tu wdzięcznym materiałem przez liczne historie na ich temat. Warto je znać.
Adam i Ewa, czyli symbolika jabłka
Jabłko, czyli najpopularniejszy polski owoc był znany ludziom od epoki kamiennej, ale możliwe, że nawet wcześniej. Podobno jabłko było powodem wygnania Ewy i Adama z Raju. Jabłko Adama to również ciekawostka biblijno-anatomiczna. Według legendy chrześcijańskiej wypukła chrząstka na grdyce mężczyzn powstała na skutek utkwienia pierwszemu mężczyźnie w gardle kawałka tego zakazanego owocu – stąd nazwa „jabłko Adama”.
Jabłka w mitologii
Według greckich mitów pierwsza jabłoń została stworzona przez boginię ziemi – Gaję. Drzewko rodziło złote jabłka dające nieśmiertelność. Gaja podarowała złote jabłka Herze jako prezent na zaślubiny z Zeusem. Jedną z 12 prac Heraklesa (w mitologii rzymskiej nazywanego Herkulesem) stanowiło wykradzenie tych jabłek z ogrodu, którego strzegły nimfy – Hesperydy.
Jabłko było też przyczyną wojny trojańskiej. Owoc z napisem „dla najpiękniejszej” stał się przyczyną konfliktu miedzy Herą, Afrodytą i Ateną. Stąd nazwa „jabłko niezgody”. Konkurs piękności rozstrzygał Parys wybierając Afrodytę, która w podzięce obiecała mu najpiękniejsza kobietę świata – Helenę. Jej uprowadzenie przez Parysa stało się początkiem słynnej wojny trojańskiej.
Legenda o Wilhelmie Tellu i jabłka
Kto słyszał o legendarnym szwajcarskim bohaterze narodowym Wilhelmie Tellu? W ramach kary za odmowę ukłonu w kierunku symbolu carskiej władzy został wystawiony na karkołomną próbę. Musiał trafić strzałą z kuszy w jabłko ustawione na głowie swojego syna. W przypadku chybienia – obu czekała śmierć. Szwajcar na szczęście trafił w jabłko i z próby wyszedł zwycięsko, a wydarzenie stało się słynne na cały świat i stanowiło inspirację rozlicznych utworów literackich i scenicznych.
Czytaj także: Choroba pęcherzykowa świń – nie pomyl jej z różnicową pryszczycą
Jabłko Newtona, jabłka na talerzu
Według legendy Isaak Newton odkrył prawo grawitacji dzięki obserwacji jabłek spadających z drzew w jego sadzie. Mówi się nawet, że doznał olśnienia, gdy jedno
z nich spadło mu prosto na głowę. Miał wówczas odkryć, że upadek ciał na ziemię oraz ruch ciał niebieskich jest powodowany przez tę samą siłę – grawitację. Obecnie jednak wielu naukowców uważa, że cała historia została zmyślona przez samego Newtona, który chciał udowodnić, że potrafi czerpać inspiracje naukowe z obserwacji codziennych zdarzeń i otaczającego go świata.
Przysłowia mądrością narodu
Jabłka są obecne w naszej kulturze na co dzień również dzięki przysłowiom i powiedzeniom: Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Jakie jabłko, taka skórka, jaka matka, taka córka. Stłuc kogoś na kwaśne jabłko (najprawdopodobniej określenie wywodzi się od niedojrzałych, kwaśnych jabłek – aby zmiękły i były zdatne do spożycia należało je porządnie obić). Amator kwaśnych jabłek (lubi młode dziewczyny). Ktoś może być czerstwy jak jabłko albo pomarszczony jak jabłuszko. Gdy jabłoń drugi raz w roku zakwita, zięć do domu zawita (gdy jabłoń kwitnie poza sezonem, jest symbolem kobiety, która zaszła w ciążę). Dawniej w Polsce jabłko było w mowie symbolem roku życia (np. 30 jabłek zjadła ze swojego ogrodu – oznaczało, że osoba ma 30 lat).
CUTE/fot. CUTE