Talk icon

Informacje

19-10-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Trzoda chlewna i zmiana technologii dla poprawy efektywności produkcji

Trzoda chlewna

Zwiększoną efektywność produkcji można osiągnąć na wiele sposobów – poprzez dobrze zorganizowaną pracę i skoncentrowane w krótkim czasie czynności. Trzoda chlewna pogrupowana w większe partie osobników w podobnym wieku i o zbliżonej masie ciała również pozytywnie wypływa na efektywność produkcyjną.

Wydajność ekonomiczna, a trzoda chlewna

Trzoda chlewna, w której nastąpi przejście z tradycyjnego systemu wyproszeń ciągłych na te cykliczne, grupowe w ściśle określonym powtarzalnym rytmie jedno lub kilkutygodniowym, skutecznie podwyższa efektywność produkcji. O wydajności pod względem ekonomicznym hodowli decyduje przede wszystkim poziom kosztów produkcji, w tym w szczególności kosztów pracy, wyniki organizacyjne, wydajność biologiczna oraz cena sprzedanych prosiąt, warchlaków i tuczników. Rolnik ma najmniejszy wpływ na cenę, jaką uzyska za swój produkt. Jednak należy pamiętać, że z sukcesem może wpłynąć na ilość sprzedanych tuczników lub prosiąt od lochy w roku, który zależy od: długości okresy międzymiotu, ilości i wagi żywo urodzonych prosiąt, procentu upadków od odsadzenia, procentu upadków i wielkości dziennych przyrostów w odchowalni oraz w tuczarni.Zwierzeta podczas kwarantanny swinie

Trzoda chlewna – grupy technologiczne podstawą organizacji niezależnie od wielkości stada

Długość międzymiotu uzależniona jest bezpośrednio od okresu ciąży, który trwa zazwyczaj około 114 dni, okres karmienia, który może trwać od 3 do 6 tygodni oraz okres luźny – czas od odsadzenia do pokrycia wynoszący średnio od 4 do 10 dni. Trzoda chlewna utrzymywana w grupach technologicznych może w znacznym stopniu zwiększyć i poprawić wydajność hodowli. Należy pamiętać, że zarówno mniejsze, jak i większe gospodarstwa mogą produkować w tym właśnie systemie. Szczególnie w sytuacjach, w których gospodarstwa charakteryzują się stałymi grupami loch o jednakowej bądź zbliżonej wielkości.

Czytaj także: Eksport wieprzowiny – UE obniży dostawy w najbliższym czasie!

Trzoda chlewna i cykl rozpłodowy loch

Podstawową zasadą, na której opiera się produkcja w grupach technologicznych jest dostosowanie całej organizacji pracy do rytmu biologicznego loch, który wyznacza się poprzez ich cykl rozpłodowy. Trzoda chlewna podzielona na grupy technologiczne wymaga od obsługi dobrego przygotowanie i szerokiej wiedzy na temat cyklu płciowego i reprodukcyjnego loch oraz umiejętności posługiwania się wszelkimi instrumentami, które pozwalają na sterowanie procesami rozrodu.

cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023