Talk icon

Informacje

18-11-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Borówki – niskie plony na Ukrainie. Pomoże kontrolowane zapylanie?

Borówki

Borówki są najpopularniejszą uprawą komercyjnej produkcji jagód na Ukrainie od 5 lat. Jej plony są jednak w tym roku bardzo niskie. Eksperci proponują producentom kontrolowane zapylanie jagód. Zwiększa to znacząco opłacalność plantacji i plony roślin. Powierzchnia takich plantacji na Ukrainie to ponad 2 tysiące hektarów i stale się powiększają.

Borówki na Ukrainie

Plony borówki na Ukrainie są bardzo niskie: średnio 7-8 t / ha. W celu zwiększenia efektywności ekonomicznej uprawy proponuje się stosowanie kontrolowanego zapylania jagód. Zostało to ogłoszone podczas konferencji w ramach Programu Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich USAID "Efektywne zapylanie pszczół". Przewodniczyła jej Leonora Adamchuk, kandydatka nauk rolniczych, profesor nadzwyczajny Wydziału Hodowli Koni i Pszczelarstwa Narodowego Uniwersytetu Przyrodniczego i Środowiska Ukrainy.

Obecnie średnie plony borówek na Ukrainie to 7-8 t / ha, podczas gdy w kraju można uzyskać 15 t / ha jagód. Dlatego naukowcy twierdzą, że plantacje borówki mogą łączyć zapylanie przez pszczoły i trzmiele. Zwiększa to znacząco opłacalność plantacji i plony roślin. Powierzchnia takich plantacji na Ukrainie to ponad 2 tysiące hektarów i stale się powiększają.

Dzięki temu pszczelarze zawsze mogą znaleźć adresy farm borówkowych i zorganizować tam skuteczny zbiór miodu i zapylanie. W końcu plantacje borówki są dobrą rośliną miodową. Przychody ze sprzedaży miodu stanowią 85% działalności pasiek. W tym samym czasie pszczelarze ukraińscy zbierają około 50% potencjalnych zbiorów miodu w kraju

– mówią eksperci z Technikum Rolniczego w Czerniatynie.

 Hodowle norek. WHO: Nie zalecamy zabijania wszystkich zwierząt

Borówki – tegoroczne problemy producentów

Borówki są najpopularniejszą uprawą komercyjnej Borowki produkcji jagód na Ukrainie od 5 lat. Dziś ich uprawy zajmują około 3 tysiące hektarów, a obszar pod nie zwiększy się trzykrotnie w ciągu najbliższych 5 lat – tę opinię wyraziła Liliana Dmitrieva, dyrektor Brusvyana LLC, która produkuje sadzonki owoców i jagód.

Biorąc pod uwagę duże zapotrzebowanie na tę uprawę, Brusvyana Ltd. produkuje rocznie około 500 tysięcy sadzonek borówki. Mówiąc o trendach w ukraińskim biznesie jagodowym, dziś sukces zależy od regionu, w którym uprawia się określone odmiany tych owoców. Na Ukrainie jagoda może rosnąć wszędzie. Pytanie brzmi, jaka jest jej jakość

– mówi ekspert.

Według niej produkcja jagód, jako rodzaj działalności, wiąże się z określonymi kosztami podczas uprawy, a także kosztami technologii produkcji i pracy. Dodatkowo na cenę jagód na rynku ukraińskim w tym roku miały wpływ warunki pogodowe – wiele plantacji zostało zniszczonych przez majowe przymrozki i czerwcowe deszcze.

agronews.ua/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023