Irański drób nie będzie eksportowany. Władze obawiają się niedoborów żywności

Irańskie władze zablokowały możliwość eksportu mięsa kurczaków przez irańskich eksporterów chcąc zabezpieczyć podaż mięsa na rynku krajowym – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Sytuacja spowodowana jest trudną sytuacją na rynku wewnętrznym, za którą odpowiedzialna jest pandemia koronawirusa. Irański drób długo może wychodzić z obecnych problemów.
Irański drób z zakazem eksportu
Na rynku wewnętrznym wystąpiły niedobory mięsa, a dla irańskich władz najważniejsze jest zaspokojenie krajowego popytu. Dekret zakazujący obowiązuje od 22 października aż do odwołania. Obecna sytuacja podażowa w Iranie jest następstwem wcześniejszych decyzji władz regulujących rynek, na którym występowała nadprodukcja drobiu – informuje KIPDiP.
Obniżono cła na wywóz kurczaków w okresie od 9 czerwca do 20 lipca tego roku, aby wspomóc podmioty eksportujące. Efektem wdrożonej polityki zarządzania rynkiem było gwałtowne zwiększenie sprzedaży eksportowej i zmniejszenie podaży wewnątrz kraju, co w naturalny sposób wywołało duży wzrost cen produktów drobiowych na rynku wewnętrznym. Jak podaje Tehran Times, dane Administracji Celnej Islamskiej Republiki Iranu wskazują, że w pierwszych trzech miesiącach irańskiego roku kalendarzowego (20 marca – 20 czerwca) irańscy eksporterzy sprzedali na rynkach zagranicznych 7 tys. ton kurcząt o wartości 13,3 mln USD. Największymi odbiorcami drobiu byli: Afganistan, Irak, Wenezuela. Irański drób trafia głównie do państw sąsiadujących, a także krajów arabskich Zatoki Perskiej. Aktualnie Iran jest samowystarczalny w produkcji drobiu i jaj oraz ocenia się, że Iran charakteryzuje się najwyższą wydajnością produkcji w Azji zachodniej – czytamy dalej w komunikacie Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.
Czytaj także: Afera norkowa w Danii. W Kopenhadze odbył się protest rolników
Irański drób mógłby być potęgą
Spekuluje się, że Iran mógłby znacznie zwiększyć produkcję drobiu stając się ważnym graczem w regionie i na świecie, osiągając eksport nawet na poziomu 500 tys. ton mięsa rocznie, ale istnieją ważne czynniki zewnętrzne hamujące rozwój w tym kierunku, trudne do wyeliminowania. Wśród nich wymieniane są sankcje Stanów Zjednoczonych i deficyt paszy. Początkowo Amerykańskie sankcje były przyczyną wzrostu kosztów surowców paszowych niekorzystnie oddziałując na wahania cen towarów konsumenckich. Z czasem jednak branża drobiarska w Iranie lepiej przygotowała się na restrykcje ekonomiczne ze strony USA (kolejne w 2019 roku) – podsumowują analitycy KIPDiP.
KIPDiP/jac/fot. pixabay