Talk icon

Informacje

04-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Inwentaryzacja lasów – rusza kolejna czteroletnia edycja programu

Inwentaryzacja lasów

Podpisano umowę na przeprowadzanie czwartego spisu polskich zasobów leśnych. Poprzednia inwentaryzacja lasów wykazała, że polskie lasy są w dobrej kondycji. Minister Środowiska Michał Woś podkreślił, że dane przeczą wszelkim twierdzeniom organizacji pseudoekologicznych o dewastacji lasów w Polsce.

Inwentaryzacja lasów na kolejne lata

Lasy Państwowe podpisały umowę z Biurem Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej na przeprowadzanie już czwartego spisu polskich zasobów leśnych. Inwentaryzacja lasów będzie trwała do 2024 roku.

Realizacja Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasów jest bardzo ważną umową, która pozwoli na zdobycie danych o stanie polskich lasów. Już poprzednie edycje dostarczyły twardych danych odnośnie stanu lasów. Tereny te zajmują już 29,6 proc. powierzchni kraju, a co ósme drzewo ma powyżej 100 lat.

– powiedział podczas konferencji minister środowiska Michał Woś.

Minister podkreślił, że poprzednia inwentaryzacja lasów wykazała, że lesistość Polski wynosi ponad 33%. Dane te według szefa resortu przeczą wszelkim twierdzeniom o dewastacji lasów w Polsce. Tym samym minister odniósł się do poniedziałkowej akcji protestacyjnej działaczy Greenpeace Polska, którzy na fasadzie budynku Ministerstwa Środowiska rozwiesili baner z hasłem „Stop dewastacji! Czas na ochronę". Minister środowiska podziękował podczas konferencji wszystkim tym organizacjom ekologicznym, którym faktycznie zależy na polskiej przyrodzie, a nie jedynie rozgłosie.

PILNE! ASF znów zaatakował! Kolejne 3 nowe ogniska wirusa!

Inwentaryzacja lasów – wyniki

Jak wykazała inwentaryzacja lasów w latach Inwentaryzacja lasowod 2005 do 2019 roku, powierzchnia lasów w Polsce wzrosła o 50,2 tys. ha do 7,15 mln ha. Z tych samych danych wynika, że średnio zasoby drewna wzrosły z 262 m3/ha do 290 m3/ha. W ostatnich 10 latach w lasach państwowych co roku na każdym hektarze średnio przyrastało 9,19 m3 drewna z tego pozyskiwano 5,66 m3, czyli 3,63 m3 drewna pozostawało i powiększało zasoby.

Ponadto w okresie od 2009 r. do 2019 r. nastąpiło zwiększenie udziału gatunków liściastych z 29,2 proc. do niemal 32 proc. W lasach, by zwiększyć różnorodność biologiczną, pozostawia się coraz więcej martwego drewna. Przez ostatnią dekadę odnotowano wzrost z ok. 5,7 m3/ha do ok. 8,4 m3/ha.
Należy podkreślić, że dzięki Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasów poznano także jakość lasów prywatnych, a tych w Polsce jest ok. 20 proc. (1,7 mln ha).

Inwentaryzacja lasów to badanie w pięcioletnim cyklu wyznaczonych powierzchni, podczas jednego cyklu jest ich założonych ok. 30 tys. Na tych stanowiskach są dokładnie mierzone i opisywane te same drzewa, co umożliwia odpowiedzenie na pytanie o zasoby drzewne. Są również spisywane młode drzewa oraz te martwe, sprawdzane są zmiany zachodzące w lesie na danym obszarze. Każde z tych działań, jak podkreślają leśnicy oraz pracownicy BULiGL, umożliwia lepsze poznanie stanu polskich lasów.

lasy.gov.pl/fot.LP,Martyna Majda

swiatrolnika.info 2023