Talk icon

Informacje

01-08-2021

Autor: Tomasz Racki

Integrowana ochrona roślin – jak zapobiegać występowaniu organizmów chorobotwórczych?

Integrowana ochrona roślin

Integrowana ochrona roślin powinna opierać się na trzech głównych elementach: zapobieganiu występowania i namnażania się organizmów szkodliwych, prowadzeniu obserwacji upraw i podejmowania właściwych decyzji oraz odpowiedniej interwencji, gdy środki bezpośredniego zwalczania są konieczne.

Zapobieganie występowaniu i namnażaniu organizmów szkodliwych, a integrowana ochrona roślin

W celu ograniczenia ataku ze strony organizmów szkodliwych powinno się zapewnić roślinie możliwie jak najlepsze warunki dla jej prawidłowego rozwoju. Integrowana ochrona roślin opiera się głównie na działaniach profilaktycznych, polegających przede wszystkim na: uprawie roli, zakupie zdrowego materiału siewnego i nasadzeniowego, zmianowaniu, odpowiednim doborze odmian i terminu siewu, zwiększaniu popularyzacji organizmów pożytecznych oraz znajomości chorób, chwastów i szkodników, które mogą zaatakować uprawę.

Integrowana ochrona roślin – uprawa roli i zmianowanie

Właściwie przygotowane pole gwarantuje optymalneIntegrowana ochrona roslin warunki dla rozwoju roślin uprawnych. Należy pamiętać, że po zbiorze rośliny głównej powinno się zagospodarować ściernisko. Zabiegi uprawowe pozwalają wyeliminować chwasty i nadmierne parowanie wody. Orka zaś umożliwia dokładne wymieszanie resztek pożniwnych i niszczy wszelkie szkodniki glebowe. Integrowana ochrona roślin polega również na odpowiednio przeprowadzonym płodozmianie, który zwiększa żyzność gleby i stwarza najbardziej optymalne warunki dla wzrostu i rozwoju roślin. Należy pamiętać, że uprawianie po sobie roślin z tej samej rodziny może wpłynąć na rozwój szkodliwych organizmów. Kilkuletnie przerwy w uprawianiu tej samej rośliny są jednym z głównych i najważniejszych sposobów, pozwalających uniknąć niektórych chorób.

#sadziMy z Prezydentem i Pierwszą Damą – duże zainteresowanie akcją

Materiał siewny i nasadzeniowy oraz dobór odmian, a integrowana ochrona roślin

Odmiany roślin powinny być dobrane do warunków klimatycznych i glebowych panujących w danym regionie, w którym planuje się uprawę. Integrowana ochrona roślin polega na wybieraniu odmian, które charakteryzują się wysoką odpornością lub tolerancją na wszelkie czynniki mogące wywołać chorobę. Stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego, pochodzącego z licencjonowanych źródeł znacznie podnosi szanse powodzenia uprawy i osiągnięcia możliwie największych plonów. Jeśli do siewu wykorzystuje się własny materiał, należy pamiętać o tym, żeby był wolny od wszelkich zanieczyszczeń. Wiele chorób przenosi się wraz z nasionami i materiałem rozmnożeniowym.

dodr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023