Talk icon

Informacje

25-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Integrowana ochrona roślin – profilaktyka, która uchroni twoją uprawę

Integrowana ochrona roślin

Integrowana ochrona roślin (IOR) to sposób ochrony uprawy przed niekorzystną działalnością patogenów, szkodników i chwastów, która polega na wykorzystaniu wszelkich dostępnych działań profilaktycznych. Niewłaściwe i zbyt intensywne stosowanie środków ochrony roślin stwarza zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale i dla ludzi.

Integrowana ochrona roślin, a termin siewu

Termin siewu jest jednym z istotnych elementów warunkujących powodzenie uprawy oraz wysokość plonów. Wczesny siew ozimin umożliwia silny rozwój roślin tuż przed zimą i zaleca się go głównie w ochronie pszenicy, ponieważ zmniejsza możliwość zaatakowania uprawy przez szkodniki. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wczesny siew zazwyczaj powoduje wyższe zagęszczenie roślin, a to z kolei podwyższa możliwość porażenia przez czynniki chorobotwórcze. Zbyt późny siew natomiast uniemożliwia optymalny wzrost, który wystarczyłby do prawidłowego przezimowania roślin. Integrowana ochrona roślin to wyznaczenie optymalnego terminu siewu, który uzależniony jest od odmiany oraz od regionu ze względu na długość okresu wegetacyjnego i poziom średnich temperatur.

Obsada roślin, a integrowana ochrona roślin

Integrowana ochrona roślin to również prawidłowo przeprowadzona obsada roślin na polu, która warunkuje ich kondycję i zdrowotność, co najczęściej przekłada się na wysokość i jakość plonów. Warto pamiętać, że zbyt gęste zasiewy mogą spowodować wzajemną konkurencję roślin o składniki odżywcze i wodę. Odległość między roślinami w łanie wpływa również na penetrację światła i cyrkulację powietrza. Wyższa wilgotność stwarza podwyższone ryzyko wystąpienia chorób, w szczególności u osłabionych roślin. Każdy gatunek rośliny wymaga właściwej głębokości siewu, a nieprzestrzeganie tego warunku może wpłynąć w niekorzystny sposób na siewki i narazić je na większe porażenie przez choroby odglebowe.

Beyond Meat podwoił swoje zyski w pierwszej połowie roku!

Integrowana ochrona roślin – ochrona i zwiększanie populacji pożytecznych organizmów

Środowisko rolnicze charakteryzuje się różnorodnością Integrowana ochrona roslinpożytecznych organizmów. Warto więc zadbać o działania, których celem jest wzbogacenie oporu środowiska względem szkodników poprzez zwiększenie ilości agrocentoz. Integrowana ochrona roślin w tym przypadku polega na stworzeniu korzystnych warunków dla występowania pożytecznych organizmów przez tworzenie tzw. infrastruktury ekologicznej, obejmującej głównie miedze, zadrzewienia i zakrzaczenia przydrożne, zadrzewienia śródpolne i oczka wodne.

Znajomość patogenów, szkodników i chwastów, a integrowana ochrona roślin

Integrowana ochrona roślin wymaga od rolnika obszernej wiedzy, która jest przydatna przy identyfikacji szkodliwych organizmów. Rolnik powinien potrafić rozpoznać jakie agrofagi żerują na jego uprawie, jaka jest ich biologia, cykl rozwojowy i źródło zagrożenia oraz kiedy i w jaki sposób się ich pozbyć. Warto zasięgnąć pomocy w prawidłowej identyfikacji wśród różnych publikacji, usług doradców, na szkoleniach czy w Internecie.

dodr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023