Talk icon

Informacje

01-08-2021

Autor: Tomasz Racki

Integrowana ochrona roślin – najważniejsze metody agrotechniczne

Integrowana ochrona roślin

Integrowana ochrona roślin jest systemem, który wprowadzono w celu wyeliminowania niewłaściwego stosowania środków ochrony upraw. Nadmierne stosowanie preparatów ochronnych stwarza zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska. IOR jest odpowiedzią zarówno na zapewnienie ochrony roślin przed szkodliwymi organizmami na poziomie zapewniającym opłacalność ekonomiczną, jak i ograniczeniem negatywnych skutków, wynikających ze stosowania chemicznych preparatów.

Integrowana ochrona roślin – metody agrotechniczne

Integrowana ochrona roślin opiera się na metodach agrotechnicznych, które polegają na wdrożeniu właściwych zabiegów pielęgnacyjnych i uprawowych, które umożliwiają zwalczenie lub ograniczenie występowania agrofagów. Odpowiadają również za stworzenie roślinom uprawnym możliwie jak najlepszych warunków do wegetacji.

Integrowana ochrona roślin – właściwie przygotowany płodozmian to podstawa!

Integrowana ochrona roślin polega na Integrowana ochrona roslinodpowiednio przeprowadzonym płodozmianie, który jest jednym z najważniejszych warunków zachowania i podnoszenia poziomu życia biologicznego w glebie. Wpływa również na poprawienie jej żyzności i produktywności. W rolnictwie można stosować wiele typów płodozmianu, które dostosowuje się przede wszystkim do typu gleby, specjalizacji gospodarstwa czy prowadzenia lub nieprowadzenia produkcji zwierzęcej. Podstawową cechą prawidłowego płodozmianu jest głównie przemienna uprawa roślin o wysokich wymaganiach pokarmowych z roślinami, które charakteryzują się znacznie mniejszym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. Kluczowym działaniem jest uwzględnienie w zmianowaniu roślin strukturotwórczych oraz sanitarnych, których zadaniem jest zmniejszenie nasilenia chorób, szkodników i chwastów. Integrowana ochrona roślin to również unikanie w uprawie częstego powtarzania się roślin z tej samej rodziny, które narażone są na atak tych samych agrofagów.

ASF na Mazowszu! Zarażone kolejne gospodarstwo! Będzie rekord?

Właściwa struktura gleby i jej odczyn, a integrowana ochrona roślin

Nieodpowiednie warunki wodno-powietrzne i zła struktura gleby wpływają negatywnie na wzrost systemu korzeniowego większości gatunków roślin, w szczególności tych cechujących się głębokim ukorzenieniem. Najczęściej utrudnia to pobieranie składników odżywczych, co w efekcie powoduje słabą kondycje roślin. Dostępność składników pokarmowych w przypadku roślin rolniczych jest uzależniona od odczynu gleby i gatunku rośliny uprawnej. Z tego też powodu integrowana ochrona roślin opiera się również na sprawnej, żyznej glebie, którą od góry wyróżnia kilkucentymetrowa ciemna próchnicza warstwa, od dołu zaś – guzełkowata struktura, przez którą z łatwością przerastają korzenie roślin. Należy pamiętać również o tym, że jednolity i jasny kolor podłoża świadczy o właściwym poziomie napowietrzenia stanowiska.

dodr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023