Talk icon

Informacje

20-09-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ma już 70 lat

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

70. rocznicę powstania obchodzi Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Badania prowadzone przez tę placówkę dotyczą ekonomicznej, produkcyjnej i społecznej sytuacji polskiej wsi, rolnictwa i szeroko rozumianej gospodarki żywnościowej. Minister podziękował pracownikom Instytutu za ich pracę naukową. Do uczestników dzisiejszych obchodów 70-lecia powstania Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej swoje przesłanie skierował również unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej obchodzi jubileusz

"Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej jest szczególnym instytutem. Jego oceny, analizy, sugestie są niezbędne wszystkim, którzy podejmują decyzje związane z rolnictwem – zarówno decyzje na poziomie gospodarstwa, przedsiębiorstwa, jak również na poziomie całych sektorów" – mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas obchodów, które odbyły się w środę w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie.susza komunikat czerwiec 2

Podkreślił, że niejednokrotnie w swojej działalności opierał się na wiedzy i doświadczeniu, na sporządzanych analizach przez pracowników Instytutu. Jak ocenił, pozwalają one na wypracowanie najlepszych rozwiązań służących rozwojowi rolnictwa, które uwzględniają pracowitość ludzi i optymalne wykorzystanie zasobów.
Minister nawiązał do dochodów rolników zwracając uwagę, że nie może być tak, że w finalnej cenie płaconej z żywność przez konsumenta, udział dochodów rolniczych jest znikomy, a zarabiają tylko pośrednicy, przetwórcy, handel i dystrybucja. Dodał, że nie jest właściwe przekonanie, że żywność musi być tania.

"Produkty wysokiej jakości wytworzone w podwyższonych standardach nie mogą być tanie" – mówił szef resortu rolnictwa. Ardanowski zauważył, że rolą wsi jest nie tylko produkcja surowców rolniczych, ale także rozwój społeczności lokalnych. I także w tych kierunkach rozwoju polskiej wsi ogromną rolę odgrywa nauka, wiedza ekonomiczna, analizy i prognozy przygotowywane przez specjalistów.

Czytaj także: Minister wydał oświadczenie! Zakaz tylko z okresem przejściowym i odszkodowaniami!

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z podziękowaniami od ministra

Minister podziękował pracownikom Instytutu za ich pracę naukową. Do uczestników dzisiejszych obchodów 70-lecia powstania Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej swoje przesłanie skierował również unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który gratulując pracownikom IERiGŻ naukowego dorobku zaznaczył, że sam często korzystał i w dalszym ciągu korzysta z instytutowych analiz - poinformował resort rolnictwa.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej od utworzenia w 1950 roku funkcjonował pod nazwą Instytut Ekonomiki Rolnej, a po połączeniu w 1983 roku z Instytutem Ekonomiki i Organizacji Przemysłu Spożywczego pod nazwą Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Decyzją Rady Ministrów z października 2004 r. uzyskał status państwowego instytutu badawczego i od dnia 1 stycznia 2005 roku nosi nazwę Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy (IERiGŻ-PIB).

PAP/jac/fot. wikimedia

 

swiatrolnika.info 2023