Talk icon

Informacje

24-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Żywność ekologiczna jest wciąż popularna i wybierana przez Polaków

żywność ekologiczna

Żywność ekologiczna oznacza więcej witamin oraz minerałów. Konsumenci wybierają ją coraz częściej i zauważają różnice.

Z raportu Farmy Świętokrzyskiej „Trendy w ekozakupach Polaków” wynika, że niemal 7 na 10 klientów kupujących produkty bio jest w stanie zapłacić więcej za jakość ekologiczną. Najchętniej kupowane są organiczne warzywa i owoce. Eksperci Farmy Świętokrzyskiej wskazują, że wszystkie produkty warto kupować z certyfikatem bio. Niektóre z nieekologicznych warzyw i owoców mają tendencję do kumulacji większej ilości pestycydów, wśród nich są m.in: szpinak, ziemniaki i truskawki.

Żywność ekologiczna wciąż popularna

Raport  Farmy Świętokrzyskiej „Trendy w ekozakupach Polaków” wykazał, że 7 na 10 klientów kupujących produkty bio jest w stanie zapłacić więcej za jakość ekologiczną. Żywność ekologiczna cieszy się rosnącą popularnością. 

"Żywność ekologiczna w sklepach jest odnajduwana przez konsumentów coraz łatwiej. Widać, jak rosnąca świadomość konsumentów napędza sprzedaż i rozwój tego rynku. Klienci mają także coraz większą wiedzę na temat różnic pomiędzy produktami ekologicznymi i konwencjonalnymi, dlatego są w stanie zapłacić więcej. Trzeba pamiętać, że ekologiczne uprawy podlegają restrykcyjnym kontrolom, a ich uprawa wymaga więcej pracy, w tym ludzkich rąk, co generuje wyższe koszty dla producentów. Jednak ich wartość dla zdrowia trudno przeliczać na pieniądze i klienci doskonale to rozumieją" - mówi Łukasz Gębka, Prezes Farmy Świętokrzyskiej.

Aż 67 proc. osób, które kupują żywność ekologiczną, jest gotowych zapłacić za nią więcej niż za żywność konwencjonalną. Częściej przyznają to kobiety niż mężczyźni (72 proc. vs 62 proc.). Jedna piąta nie chce płacić wyższej kwoty za produkt bio, wynika z raportu Farmy Świętokrzyskiej.

żywność ekologiczna szpinak

Przodują eko owoce, warzywa i jajka 

Żywność ekologiczna popularna wśród konsumentów to głównie owoce i warzywa (69 proc.) oraz jajka (54 proc.). Połowa konsumentów jest gotowa więcej zapłacić za ekologiczne mięso, a 45 proc. za nabiał. Około jedna czwarta wyda więcej na mąki, kasze, ryże i inne produkty zbożowe oraz kiszonki, a jedna piąta na napoje i soki. Na bio produkty dla dzieci więcej pieniędzy jest w stanie przeznaczyć 18 proc. zapytanych. Za gotowe ekologiczne posiłki dopłaci 14 proc. konsumentów.

Świeże warzywa i owoce to produkty, które stanowią podstawę zdrowej diety. Dlatego każde warto wybierać ekologiczne, żeby zamiast pozostałości środków ochrony roślin dostarczać do organizmu tylko wartościowe składniki. A niektóre chłoną pestycydy bardziej niż inne. Wśród tych najbardziej podatnych na zawartość szkodliwych składników znajdują się przede wszystkim zielone liście, w tym popularne szpinak, jarmuż czy sałata. 

Czytaj też: Żywność ekologiczna: 4 na 10 konsumentów nie sprawdza certyfikatu

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023