O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Żywiec wieprzowy - ceny w Polsce coraz bardziej zadowalające

Żywiec wieprzowy

Żywiec wieprzowy i jego europejski rynek pozostał w 30 tygodniu stabilny. Spadki cen zostały zatrzymane, a w niektórych krajach takich jak Polska cena zmieniła trend na rosnący. Sezon grillowy powiększył konsumpcję wieprzowiny. Wysokie temperatury zwolniły przyrosty zwierząt, co przekłada się na podaż żywca.

Żywiec wieprzowy – wzrost cen w Polsce

W Niemczech największa rzeźnia wznowiła produkcję. W 30 tygodniu w notowaniach VEZG żywiec wieprzowy i jego ceny zostały utrzymane na niezmienionym poziomie 1,47 €/kg (wbc). Jeżeli pandemia Covid-19 będzie utrzymywana pod kontrolą i nie dojdzie do ponownego mrożenia gospodarki, unijne ceny żywca wieprzowego powinny rosnąć. Niestety Covid-19 atakuje załogi zakładów mięsnych, gdyż znajduje tam korzystne warunki do rozprzestrzeniania się. Wirusowi służy zimne i wilgotne środowisko panujące na liniach przetwórczych, ponadto technologia w wielu przypadkach uniemożliwia zachowanie odpowiedniego dystansu między pracownikami.

W Polsce żywiec wieprzowy i jego ceny rosną od dwóch tygodni. W ostatnim tygodniu wzrost cen był gwałtowny i wyniósł średnio około 50 groszy/kg (wbc). W ostatnich dwóch tygodniach krajowa cena zmniejszyła dystans do cen oferowanych w Niemczech z 16 centów do 9 centów za kg (wbc). Podwojenie się liczby ognisk ASF do 12 w ciągu zaledwie kilku dni nie napawa optymizmem. Wzrośnie zasięg stref niebieskich na wschodzie kraju, w których ceny skupu znacznie odbiegają od tych uzyskiwanych w strefie białej. Największe dysproporcje cenowe występują w strefach niebieskich na terenach zachodnich, gdzie rolnicy mają duże trudności ze sprzedażą żywca do zakładów mięsnych.

Czytaj też: Alkohol dla świń? Pomysł japońskich naukowców działa!

Żywiec wieprzowy – wzrost eksportu do Chin wywołany koronawirusem

Eksport wieprzowiny do Chin rośnieZywiec wieprzowy 02. Jak informuje firma Genesus powołując się na dane chińskiego urzędu celnego, Państwo Środka zaimportowało w okresie od stycznia – do czerwca 2020 roku 2,12 miliona ton wieprzowiny. Wzrost w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku wyniósł 140%. Największy udział w rosnących dostawach miały Brazylia i Unia Europejska. Powodem rosnącego chińskiego importu jest spadek krajowej produkcji szacowany na 20% z powodu epidemii afrykańskiego pomoru świń.

Wiele małych i średniej wielkości gospodarstw chińskich zaprzestało produkcji świń. W ich miejsce weszły duże zintegrowane pionowo korporacje produkujące i przetwarzające żywiec wieprzowy. Chiński urząd statystyczny podał, że na koniec 2019 roku pogłowie świń wyniosło 310 milionów sztuk. Po pół roku na koniec czerwca 2020 roku liczba świń w Chinach wyniosła 340 milionów sztuk co oznacza wzrost o 10%. Rośnie również liczba macior, których w czerwcu 2020 utrzymywano 36,3 miliona sztuk (+5,4% r/r). Pomimo wzrostu pogłowia w ostatnich miesiącach chińskim producentom jeszcze daleko do uzyskania poziomu produkcji sprzed wybuchu epidemii ASF.

kzp-ptch.pl/fot.Maxpixel/Pixnio

swiatrolnika.info 2023