Talk icon

Informacje

14-05-2022

Autor: Karol Pepliński

Zwoliński: Wakacje kredytowe nie mogą osłabić walki z inflacją

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe nie mogą osłabić walki z inflacją – wskazał we wtorkowym komentarzu Adrian Zwoliński z Konfederacji Lewiatan.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział rozszerzenie tarczy antyputinowskiej o pakiet wsparcia dla kredytobiorców. Zapewnił, że pomoc dla kredytobiorców nie będzie impulsem inflacyjnym. Według Zwolińskiego muszą one być skierowane do najbardziej potrzebujących, a nie do wszystkich kredytobiorców.

Premier zapowiedział wakacje kredytowe

W ocenie Konfederacji Lewiatan, jeśli wakacje kredytowe w ogóle mają być wprowadzone, muszą być skierowane do najbardziej potrzebujących, jako rodzaj koła ratunkowego, a nie do wszystkich kredytobiorców – "inaczej podkopią walkę z inflacją".

,,Jako wyjściowy punkt dyskusji można wskazać chociażby wymóg, aby kredytobiorca ponosił miesięczne koszty obsługi kredytu w wysokości przekraczającej 65% dochodów osiąganych miesięcznie przez jego gospodarstwo domowe oraz posiadał mieszkanie wyłącznie na własne potrzeby" – ocenił Adrian Zwoliński z Konfederacji Lewiatan.

Dodał, że celem powinno być udzielenie wsparcia "konsumentowi w wyjątkowo trudnej sytuacji, a nie inwestorowi".

Według Konfederacji Lewiatan w warunkach wysokiej inflacji 12,3 proc. (za kwiecień rdr), dużej nieprzewidywalności i wielu czynników proinflacyjnych, zarówno zewnętrznych, jak i krajowych, projektując takie programy "nie można opierać się wyłącznie o hasła sprawiedliwości społecznej, ale trzeba mieć na uwadze negatywne konsekwencje które mogą stworzyć".

,,Takiej analizy nie przedstawiono" – zaznaczył Zwoliński.

wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe napędzą inflację

Zwoliński zwrócił uwagę, że możliwy wpływ całego pakietu wsparcia nie ogranicza się do samej inflacji, ale obejmuje też np.: akcjonariuszy, czy warunki dla przyszłych odbiorców usług finansowych.

,,Wakacje kredytowe to jest proinflacyjne działanie, stąd właśnie konieczność jego precyzyjnego dopasowania do ludzi w wyjątkowo trudnej sytuacji, jeśli w ogóle zakłada się ich wprowadzenie" – stwierdził.

W przeciwnym wypadku, jak ocenił, wakacje kredytowe staną się w większym stopniu instrumentem podkopującym walkę z inflacją prowadzoną poprzez Radę Polityki Pieniężnej.

Zdaniem eksperta trudno byłoby dostrzec ekonomiczny sens rozwiązania, w którym "bank centralny stara się ugasić ogień inflacji, a rząd dolewa do niego oliwy".

,,Nie można zapominać, że walka z inflacją stanowi właśnie wsparcie najuboższych - to ich w największym stopniu dotyka ogólny wzrost cen" – podsumował.

Jak przekazała we wtorek minister finansów Magdalena Rzeczkowska, wsparcie dla kredytobiorców ma dotyczyć przede wszystkim osób, które zaciągnęły kredyty złotowe i będzie opierało się na trzech głównych filarach: wakacjach kredytowych (nie trzeba będzie spłacać kapitału i odsetek), funduszu wsparcia kredytowego i wprowadzeniu zamiennika wskaźnika WIBOR. Projekt rozwiązań w tej sprawie trafił do konsultacji.

Czytaj też: Borys: Inflacja pozostanie z nami przez najbliższe 2-3 lata

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023