O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Zwierzęta domowe a rozwód. Kto ma prawo do czworonoga?

Zwierzęta domowe

Polskie prawo nie reguluje wprost, do kogo będą należeć zwierzęta domowe w razie rozwiązania małżeństw właścicieli czy też w razie ich śmierci.

Jak wskazuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita”, sądy raczej unikają tych kwestii, a spraw tego typu jest coraz więcej. Gazeta podkreśla, że w takich sprawach stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy, z uwzględnieniem przywiązania do zwierzaków. W artykule "Rz" zaznaczono, że przepisy koncentrują się na majątkowej stronie zagadnienia, np. zniesienia współwłasności nie da się w pełni stosować do pieska. Gazeta zwraca uwagę, że o prawie do kontaktu ze zwierzęciem przepisy wprost nie mówią właściwie nic

Zwierzęta domowe podczas rozwodu

Dla porównania, dziennik podaje przykład Hiszpanii, Zwierzeta domowe 04gdzie zwierzęta domowe, traktowane do tej pory jako rzeczy, ostatnio uznano prawnie za istoty czujące, które mają być uwzględniane podczas postępowań rozwodowych, spadkowych, a także w sprawie opieki – jak nad dziećmi. Nowe przepisy ukróciły też możliwość zajęcia zwierzęcia ze względu na długi właściciela – czytamy.

W Polsce – jak zauważa "Rz" – te kwestie się też pojawiają, np. przy rozwodach – wskazują prawnicy zajmujący się tymi sprawami. W jednym z wyroków krakowski sąd okręgowy orzekł, że przyjaźń człowieka z psem jest dobrem osobistym (katalog tych dóbr ma charakter otwarty).

W artykule "Rz" zaznaczono, że przepisy koncentrują się na majątkowej stronie zagadnienia, np. zniesienia współwłasności nie da się w pełni stosować do pieska. Nie można go np. podzielić, tak jak działki.
Polskie przepisy są niejasne

Gazeta zwraca uwagę, że o prawie do kontaktu ze zwierzęciem przepisy wprost nie mówią właściwie nic. Ustawa o ochronie zwierząt stanowi, że zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą.

,,Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę, a w sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy. Spory o domowe zwierzęta coraz częściej pojawiają się w sprawach rozwodowych, a zwłaszcza o podział majątku dorobkowego, bo zwierzęta – czasem bardzo kosztowne w zakupie i w utrzymaniu – są składnikiem majątku, a sprawy te są specyficzne ze względu na emocjonalną więź z właścicielami. Dlatego często każde z małżonków żąda przyznania psa czy kota na jego wyłączną własność" – napisano.

Czytaj też: Obowiązkowe dokumenty dla psów i kotów w Hiszpanii

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023