Talk icon

Informacje

21-05-2022

Autor: Świat Rolnika

Związek Sadowników RP: Skup jabłek przebiega sprawnie

skup jabłek

Skup jabłek przebiega sprawnie, sadownikom przysługuje 30 gr dopłaty do kilograma sprzedanych jabłek – mówi dyrektor biura Związku Sadowników RP Agnieszka Dywan.

"Generalnie nie ma nadzwyczajnego zainteresowania tym mechanizmem. Ale ma on niewątpliwie pozytywny wpływ na całą branżę" – stwierdziła przedstawicielka sadowników. Pomoc dla sadowników została uruchomiona ze względu na trudności ze sprzedażą jabłek w związku z wprowadzeniem, od 1 stycznia br., embarga na zakup jabłek przez Białoruś, która przesyłała je także dalej.

Skup jabłek przebiega bez zarzutu

Jak wyjaśniła Dywan, zakłady skupują jabłka w cenie 50-60 gr za kg. Dodała, że do ich skupu sadownikom przysługuje jeszcze 30 gr dopłaty w ramach wsparcia uruchomionego z unijnych funduszy przez resort rolnictwa. O te środki sadownik może ubiegać się na podstawie faktury, którą musi złożyć do ARiMR do końca czerwca. "Oznacza to, że mimo wsparcia cena skupu nie spadła" – powiedziała przedstawicielka Związku Sadowników RP.

"Generalnie nie ma nadzwyczajnego zainteresowania tym mechanizmem. Ale ma on niewątpliwie pozytywny wpływ na całą branżę" – stwierdziła przedstawicielka sadowników.

Chęć wzięcia udziału w tym programie wyraziło 47 zakładów. Owoce mają być skupowane do 30 czerwca tego roku, a pomoc może objąć nawet 200 tys. ton.

Według ministerstwa rolnictwa "interwencja może dotyczyć 5-7 proc. rynku jabłek, ale jeżeli weźmie się pod uwagę tylko jabłka deserowe, tj. owoce przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, to skup jabłek może objąć już 20-30 proc. rynku.

skup jabłek

Trudności ze sprzedażą ze względu na embargo 

Pomoc dla sadowników została uruchomiona ze względu na trudności ze sprzedażą jabłek w związku z wprowadzeniem, od 1 stycznia br., embarga na zakup jabłek przez Białoruś, która przesyłała je także dalej.

Białoruś od 27 kwietnia zniosła embargo m.in. na zakup jabłek. Ministerstwo Rolnictwa Białorusi wyjaśniło, że wykaz zmodyfikowano, "by zapobiec problemom z dostępnością i wzrostem cen powyższych towarów".

Jednocześnie 16 kwietnia Białoruś wprowadziła zakaz przemieszczania się przez granice Euroazjatyckiej Unii Celnej do Białorusi pojazdów samochodowych zarejestrowanych w Unii Europejskiej. Zakaz on wprowadzono ze względu na piąty pakiet sankcji ustanowiony przez Unię Europejską wobec przewoźników rosyjskich i białoruskich.

Dyrektor Związku Sadowników RP, zapytana o możliwość eksportu jabłek na Białoruś, poinformowała, ze zniesienie embarga obecnie nie wpływa na rynek jabłek w naszym kraju, bo praktycznie wywozu nie ma. Są problemy z transportem, są problemy z wizami – wyjaśniła.

Dywan zwróciła uwagę, że wsparcie spowodowało, że cena jabłek deserowych utrzymuje się dla sadowników na stałym poziomie i nie może być niższa niż 90 gr/kg. 

Czytaj też: Jabłka Gala w nowej odsłonie. Nowa odmiana to prawdziwy mutant

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023