Talk icon

Informacje

03-12-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Żubry zamieszkają w nowym domu. Powstanie kolejna zagroda

Żubry

Żubry trafią do kolejnego nadleśnictwa. Tym razem będzie można je podziwiać do olsztyńskim Nadleśnictwie Dwukoły. Zwierzęta zamieszkają w zagrodzie pokazowej w 2023 r. Szacunkowe koszty przedsięwzięcia to 4,5 mln zł. Inwestycja będzie finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” w kwocie 1 914 300 zł. Natomiast Lasy Państwowe łącznie przekażą na te działania 2 585 700 zł (z funduszu leśnego 1 450 900 zł oraz pozostałych środków Lasów Państwowych 1 134 800 zł).

Żubry w nowej zagrodzie

W sierpniu tego roku została podpisana umowa o dofinansowanie projektu ochrony żubra w Polsce. Tym samym Nadleśnictwo Dwukoły znalazło się w gronie 25 nadleśnictw, które uczestniczą w tym projekcie. W Nadleśnictwie Dwukoły, a dokładnie w Mławie w Krajewie powstanie zagroda, do której trafią żubry. Zagroda powstanie w części szkółki leśnej, w której już nie sadzi się sadzonek drzew. 

Jednym z celów tworzenia zagród jest podnoszenie poziomu wiedzy i akceptacji dla stad wolnościowych oraz utrzymanie żywotnej populacji w niewoli mogącej zasilić stada wolne. Hodowle zamknięte to ważna część populacji stanowiąca rezerwę genetyczną gatunku.

Szacunkowe koszty przedsięwzięcia to 4,5 mln zł. Inwestycja będzie finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” w kwocie 1 914 300 zł. Natomiast Lasy Państwowe łącznie przekażą na te działania 2 585 700 zł (z funduszu leśnego 1 450 900 zł oraz pozostałych środków Lasów Państwowych 1 134 800 zł).

W tym roku przygotowywana jest dokumentacja konieczna przy budowie zagrody. Natomiast już w przyszłym roku m.in. zostaną założone pastwiska w zagrodzie żubrów oraz rozpocznie się budowa zagrody pokazowej.  Pierwsze żubry, po wyborze osób odpowiedzialnych za opiekę weterynaryjną oraz dostawcy karmy, trafią do zagrody na początku 2023 r

Piątka dla zwierząt? PSL będzie przeciwne nowej wersji ustawy

Żubry w Polsce coraz liczniejsze

W lipcu skończył się okres wycieleń u bieszczadzkich żubrów.Zubry zagroda Leśnicy oceniają, że w dziko żyjących stadach pojawiło się już ponad 100 młodych, które pod opieką samic zaczynają społeczne życie. Czas, gdy młode żubry przychodzą na świat rozciągnięty jest aż do końca lata. Latem żubry przebywają w mniejszych stadach tworzonych przez samice i cielęta. Stare byki trzymają się osobno, zaś młodsze tworzą wtedy tak zwane grupy kawalerów, wiodące spokojny żywot aż do sierpnia, kiedy nastaje czas rui.

U bieszczadzkich żubrów obserwuje się nieco rozregulowany i rozciągnięty w czasie okres godowy. Stąd też wydłużony jest również sezon wycieleń, które zaczynają się w maju i trwają do lipca, a pojedyncze narodziny obserwowane są nawet w sierpniu. Krowy na czas połogu udają się w ustronne miejsca. Samice zaszywają się na kilka dni w gąszczu, by już po urodzeniu młodego żubrzątka i po dojściu przez niego do sprawności, dołączyć do swych pobratymców. W wielu stadach obserwowany jest już powrót matek z młodymi, który w tym roku może być rekordowy i sporo przekroczy liczbę 100 młodych.

To z jednej strony cieszy, ale z drugiej rodzi konsekwencje natury gospodarczej i budzi poważne obawy o zdrowotne aspekty, bowiem w tak dużych stadach bardzo łatwo o zagrożenie epizootyczne.

– zastrzega prof. Wanda Olech z SGGW, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.

Zależy nam na maksymalnym rozproszeniu stad i zachowaniu ich dobrej kondycji, a do tego niezbędna jest regulacja liczebności. Lepiej jest eliminować pojedyncze słabe osobniki, niż całe stada w wypadku pojawienia się na przykład ogniska gruźlicy. Dziś na terenie nadleśnictw Baligród i Komańcza mamy już spory problem z żubrami dotkniętymi telazjozą. Zapobieganie jej rozprzestrzenianiu się jest niemożliwie przy tak dużej populacji. Paradoksalnie żubr zagraża samemu sobie, musimy tą populacją sensownie zarządzać.

– alarmuje prof. Olech.

lasy.gov.pl/fot.Krzysztof Onikijuk/fot.Tomasz Różycki

swiatrolnika.info 2023