Talk icon

Informacje

26-03-2021

Autor: Monika Faber

Żona Czabańskiego dostała dobrze płatną posadę w paliwowej spółce

Żona Czabańskiego

Jak ustaliła Wirtualna Polska, Anna Czabańska, żona Czabańskiego – przewodniczącego Rady Mediów Narodowych i byłego działacza PZPR oraz exposła PiS – dostała dobrze płatną posadę w paliwowej spółce. Krzysztof Czabański to polski dziennikarz i polityk, a prywatnie dobry znajomy Jarosława Kaczyńskiego. Przez 13 lat był członkiem PZPR. Na działalności w komunistycznej organizacji jego polityczna kariera się nie skończyła.

Żona Czabańskiego dobrze się ustawiła

Żona Czabańskiego pobiera już dyrektorską pensję w Polskim Radiu, którego zarząd i radę nadzorczą powołuje organ, którym zarządza jej mąż. Od 2019 roku pobiera też wynagrodzenie za zasiadanie w Radzie Nadzorczej spółki Lotos Paliwa. Firma jeszcze w tym roku ma trafić w ramach fuzji pod skrzydła PKN Orlen z Danielem Obajtkiem na czele.

Na pytania o to, jakie umiejętności, doświadczenie czy kwalifikacje do pełnienia funkcji członka RN paliwowej spółki ma żona Czabańskiego, Lotos nie odpisał. Przez lata rada Lotos Paliwa funkcjonowała w czteroosobowym składzie. Dopiero po pojawieniu się żony Krzysztofa Czabańskiego skład poszerzono.

Panią Annę Czabańską powołano do Rady Nadzorczej Spółki LOTOS Paliwa 30 grudnia 2019 r. Wybór członków rad nadzorczych odbywa się zgodnie z wymogami ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym, w tym m.in. każdy kandydat podlega weryfikacji i opiniowaniu przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych, przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

– przekazało nam biuro prasowe grupy Lotos.

Ile zarabia żona Czabańskiego w Lotosie? Tego spółka też nie chciała powiedzieć.

Co do wysokości wynagrodzeń członków organów w LOTOS Paliwa to reguluje ją ustawa z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Niemniej jednak, stanowi ona tajemnicę przedsiębiorstwa.

– przekazało jedynie biuro prasowe Lotos.

Nieoficjalnie wiadomo jednak, że miesięczne wynagrodzenie członka RN spółki to ok. 7-8 tys. zł, co daje roczni ok. 84-96 tys. zł dodatkowego wynagrodzenia. Tymczasem w Polskim Radiu pensja na stanowisku dyrektorskim już w 2018 r. wynosiła ok. 15 tys. zł brutto.

Ekoaktywiści będą bezkarnie blokować inwestycje? Dr Chocian: anarchia będzie kwitła

Rodzina Czabańskich

Krzysztof Czabański to polski dziennikarz i polityk, Zona Czabanskiego a prywatnie dobry znajomy Jarosława Kaczyńskiego, wegetarianin i współtwórca skierowanych przeciwko polskiemu rolnictwu ustaw organizacji antyhodowlanych. Przez 13 lat był członkiem PZPR. Na działalności w komunistycznej organizacji jego polityczna kariera się nie skończyła. W 2011 bez powodzenia kandydował z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu. W 2015 wystartował ponownie na posła jako lider listy wyborczej PiS w okręgu toruńskim i został wybrany do Sejmu VIII kadencji.

Następnie w grudniu tego samego roku powołano go na sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pełnomocnika rządu ds. przygotowania reformy publicznej radiofonii i telewizji. W lipcu 2016 został wybrany z rekomendacji PiS przez Sejm w skład Rady Mediów Narodowych, w związku w czym przestał pełnić funkcję w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sierpniu 2016 powołany na przewodniczącego RMN. W wyborach w 2019 nie uzyskał poselskiej reelekcji.

Z kolei Anna Beata Czabańska to druga żona Czabańskiego. Pierwsza - Barbara - od 2006 roku jest prezesem spółki Srebrna – Media, w której udziały posiada Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, a zakładał ją Jarosław Kaczyński. Obecna żona szefa Rady Mediów Narodowych w 2014 roku bezskutecznie startowała z list PiS w wyborach samorządowych do mokotowskiej rady dzielnicy.

Zrobiło się o niej głośno dwa lata później, gdy została wicedyrektorem programowym Polskiego Radia. W Polskim Radiu mówiło się niedługo później, że żona Czabańskiego to "szara eminencja", a jej pozycja z roku na rok wzrastała. Jak opisuje WP, to właśnie Anna Czabańska miała stać za odwołaniem w 2019 roku ówczesnego prezesa Polskiego Radia Jacka Sobali.

wp.pl/ Fot. Adrian Gryciuk, CC BY-SA 3.0 pl, wikipedia.org/fot. FB K. Czabański

swiatrolnika.info 2023