Talk icon

Informacje

18-05-2022

Autor: Jacek Podgórski

Żołnierze Putina porwali ukraińskiego rolnika i rozkradli jego majątek 

żołnierze putina

Żołnierze Putina uprowadzili Wiktora Pomazniuka, dyrektora firmy Akant i jednocześnie byłego zastępcę przewodniczącego chersońskiej Rady Regionalnej. 

Nie jest to pierwszy atak na ukraińskiego rolnika w ostatnich dniach. 11 maja rosyjskie siły powietrzne zbombardowały operatora ciągnika, który wykonywał prace polowe. Bezustannie trwają także grabieże zbóż i blokady ukraińskich portów niezbędnych do prowadzenia eksportu towarów rolno-spożywczych. Wciąż niszczone są także magazyny zbożowe. Eksperci są zgodni, że zbrodnie, których dopuszczają się żołnierze Putina stanowią nawiązanie do Wielkiego Głodu, który w latach 1932-1933 miał pochłonąć od 3 do nawet 12 mln ofiar. 

Żołnierze Putina okradli i porwali rolnika

„11 maja siły zbrojne Federacji Rosyjskiej zabrały dyrektora FG Akant, byłego zastępcę chersońskiej rady regionalnej Pomazniuka Wiktora Anatolijowycza (ur. 1966)” – czytamy w oświadczeniu. Służby zakładają, że Pkmazniuk przebywa na komisariacie policji w Nowej Kachowce.

„Okupanci przyszli do domu mojego przyjaciela z bronią. Założyli mu torbę na głowę i zabrali go. W ciągu kilku dni zabrali mu wszystkie plony, które składował w swoim gospodarstwie. Ziemniaki, marchewki, kapusta, buraki – wszystko wywiezione. Rolnicy nie wiedzą, czy coś należy zasadzić w tym roku, bo to i tak zostanie odebrane – powiedział portalowi agronews.ua rolnik z regionu Chersonia. 

Ukraińskie pola zaminowane

Żołnierze Putina używają systemów zdalnego minowania, "cynicznie tworząc niezgodne z prawem pola minowe na terenach mieszkalnych i rolniczych", i pozostawiają po sobie "dużą liczbę szczególnie niebezpiecznych urządzeń wybuchowych, które stanowią śmiertelne zagrożenie dla ludności cywilnej".

Rozminowywanie Ukrainy zajmie kilka lat, ponieważ miny i amunicja są odnajdywane na terenie obwodu kijowskiego, czernihowskiego, charkowskiego, sumskiego, mikołajowskiego, zaporoskiego, dniepropietrowskiego, donieckiego i ługańskiego.

Władze Ukrainy przekazały, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa cywilów DSNS kontynuuje edukowanie ludności w przypadku wykrycia przedmiotów wybuchowych. Po wyzwoleniu miast i wsi przez ukraińskie siły zbrojne tereny zamieszkane są sprawdzane pod kątem materiałów wybuchowych. Rozpoczęto także proces rozminowywania gruntów rolnych. 

Czytaj także: Ukraiński rolnik w ciągniku zbombardowany przez rosyjskiego pilota

Agravery/agronews.ua/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023