O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-04-2022

Autor: Michał Rybka

Zobacz, jakie są najpopularniejsze rasy gęsi w Polsce

rasy gęsi

Polska to jeden z krajów przodujących w Europie w produkcji gęsiny, puchu i pierza. Poznaj, jakie rasy gęsi są najchętniej hodowanymi gatunkami w Polsce.

Choć Zachód uwielbia gęsinę, to w Polsce spożycie tego rodzaju mięsa nadal pozostaje na niskim poziomie. Dlatego większość krajowego gęsiego mięsa trafia na eksport. Nie zmienia to faktu, że z roku na rok hodowla gęsi w Polsce rozwija się i rośnie ilość producentów. Zatem warto poznać, które rasy tego ptactwa są najbardziej użyteczne w hodowli.

Ogólne informacje o rasach gęsi oraz jej najpopularniejszej odmianie

Przede wszystkim krajowe rasy gęsi trzeba podzielić pod względem szybkości ich dojrzewania. Eksperci wyłonili w tym zakresie następujący podział: gęsi wcześnie dojrzewające, mięso-tłuszczowe oraz gęsi późno dojrzewające smalcowe.

Często jest tak, że szybkość dojrzewania wiąże się z obszarem ich występowania (podział północ-południe). Polskie pogłowie tych ptaków jest zdominowane przez gęsi białe kołudzkie. Oprócz nich w są regionalne odmiany gęsi oraz mieszańce.
 
Gęś Białą Kołudzką (główne zdjęcie artykułu) to tak naprawdę gęś biała włoska sprowadzona do Polski z Danii. Rasa ta charakteryzuje się małą głową i wąski, długi, pomarańczowy dziób. Z kolei duże oczy są umieszczone wysoko na głowie. Najbardziej charakterystyczną cechą wśród tej rasy jest dobrze umięśniona pierś oraz długi i szeroki tułów. Dorosłe gąsiory ważą 6‒8 kg, a gęsi 5‒7 kg.

Warto zaznaczyć, że Gęsi Białe Kołudzkie posiadają niezwykle wysoką nieśność oscylującą w granicach 50‒70 sztuk w ciągu sezonu, a masa jaj wynosi 160‒170 g. Jaja charakteryzują dobre wskaźniki zapłodnienia, nawet 90% oraz bardzo dobre wskaźniki wylęgowości z zapłodnionych jaj mieszczące się w granicach 80‒85%. A gęsina z nich produkowana jest najwyższej jakości.

rasy gęsi

Rasy gęsi – odmiany północne i południowe

Eksperci do odmian północnych zaliczają gęsi pomorskie, kartuskie, rypińskie oraz suwalskie. Choć określa się je mianem północnych, to między tymi rasami występują spore różnice w masie, ilości składanych jaj, czy liczbie wylężonych piskląt.

Z kolei odmiany południowe to: gęsi lubelskie, kieleckie, podkarpackie, biłgorajskie, zatorskie, jak i garbonose. Cechą charakterystyczną tych gęsi jest dość wczesny okres dojrzewania oraz przynależność go grupy gęsi mięsno-tłuszczowych.

Rasy gęsi o charakterze krajowym cechuje ich regionalność

Mianem gęsi krajowych określa się rasy gęsi w danym regionie geograficznym Polski. Cechuje je dobre przystosowanie do warunków o charakterze lokalnym. Ponadto nie są wybredne żywieniowo oraz odporne na wszelakiego rodzaju wirusy i choroby. I to właśnie lokalni hodowcy przyczyniają się do ciągłego udoskonalania tych ras. Warto wiedzieć, że ich nazwy pochodzą od konkretnego obszaru występowania, a ogół ras północnych i południowych objęty jest programem ochrony zasobów genetycznych.

Zobacz także: Gęsie jaja są 3 razy większe niż kurze i mają świetne wartości odżywcze

źródła:wikipedia.org,rynekrolny.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023