O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Żniwa w Świętokrzyskim na finiszu. Plony większe niż przed rokiem

Żniwa

Żniwa w regionie świętokrzyskim na finiszu. Zbiory zbóż trwają jeszcze tylko w trzech powiatach. Plony są większe niż przed rokiem, lepsza jest też jakość zboża.

Informację tę przekazał dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Jerzy Pośpiech. Podkreślił, że zbiory owsa, żyta, pszenżyta jarego i mieszanki zbożowej trwają jeszcze tylko w powiecie starachowickim. Do tej pory zebrano tam 96,7 proc. owsa, 96,5 proc. żyta, 98,2 proc. pszenżyta jarego i 99,5 proc. mieszanki zbożowej. Zbiory pszenżyta ozimego zostały zakończone we wszystkich powiatach.

Żniwa powinny zakończyć się do końca tygodnia 

W większości powiatów regionu świętokrzyskiego żniwa zostały już zakończone. 

Zbiory zbóż trwają jeszcze w trzech powiatach: starachowickim, opatowskim i kieleckim. Tam żniwa powinny się zakończyć już pod koniec tego tygodnia” – podkreślił Pośpiech.

Zbiór pszenicy jarej i ozimej został praktycznie już zakończony. Prace trwają jeszcze w powiecie opatowskim, gdzie zebrano 96 proc. pszenicy jarej i starachowickim (97,5 proc. pszenicy ozimej). 

Największym plonem jeśli chodzi o odmianę jarą tego zboża, mogą pochwalić się rolnicy z powiatu pińczowskiego (około 6 ton z ha), a w przypadku odmiany ozimej 6 ton z ha zebrano w powiatach: staszowskim, pińczowskim i jędrzejowskim.

Żniwa

Zbiory trwają jeszcze tylko w trzech powiatach 

Zakończone zostały już żniwa jęczmienia ozimego, a w przypadku odmiany jarej w powiecie kieleckim pozostało do zbioru 4 proc. tego zboża. Według wstępnych i szacunkowych jeszcze danych największe plonu odnotowano w powiecie włoszczowskim (jęczmień jary – ponad 6 ton z ha) i staszowskim, pińczowskim i ostrowieckim (około 5 ton z ha – jęczmień ozimy).

„Zbiory owsa, żyta, pszenżyta jarego i mieszanki zbożowej trwają jeszcze tylko w powiecie starachowickim. Do tej pory zebrano tam 96,7 proc. owsa, 96,5 proc. żyta, 98,2 proc. pszenżyta jarego i 99,5 proc. mieszanki zbożowej. Zbiory pszenżyta ozimego zostały zakończone we wszystkich powiatach” – podkreślił dyr. Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Pośpiech zaznaczył, że plony zbóż są większe niż w roku ubiegłym. 

„Nie mamy jeszcze pełnych danych, ale rolnicy zgodnie podkreślają, że i plony są lepsze, podobnie jak i jakość zboża. W naszym gospodarstwie w Modliszewicach, gdzie mamy pięć odmian pszenżyta, to plony wyniosły powyżej 10 ton z ha, tak nie było w roku poprzednim” – zapewnił Pośpiech.

Czytaj też: Żniwa 2022 w Zachodniopomorskiem na finiszu

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023