Talk icon

Informacje

20-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Żniwa na Ukrainie już trwają! Zbiory na poziomie 65–67 mln ton

Żniwa

Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywnościowej Ukrainy przewiduje, że w 2022 r. żniwa wyniosą około 52 mln ton, a roślin oleistych 13–15 mln ton.

O spodziewanych zbiorach informował wiceminister ds. polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Taras Wysocki. „Na razie spodziewamy się w tym roku zbiorów 52 mln ton zboża i około 13-15 mln ton roślin oleistych” – powiedział wiceminister. Wysocki zaznaczył, że nie jest to ostateczna liczba, ponieważ obecnie nie da się dokładnie przewidzieć wielkości tegorocznych zbiorów kukurydzy.

Zbiory na Ukrainie już trwają

Wysocki zaznaczył, że nie jest to ostateczna liczba, ponieważ obecnie nie da się dokładnie przewidzieć wielkości tegorocznych zbiorów kukurydzy. Jak donosi Ukrinform, rolnicy na Ukrainie rozpoczęli zbieranie wczesnych zbóż i roślin strączkowych w prawie wszystkich regionach kraju. Do 15 lipca wczesne zboża i rośliny strączkowe zebrano z 1,2 miliona hektarów (10% powierzchni), 3,6 miliona ton nowego zboża zostało wymłóconych.

Rolnicy na południu Ukrainy już rozpoczęli zbieranie ozimin. W innych regionach zbiory zbóż rozpoczną się już wkrótce. Chociaż produkcja ma spaść w tym roku o jedną trzecią, Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe nadal spodziewa się rocznych zbiorów w wysokości 26 mln ton kukurydzy, 19 mln ton pszenicy, 7 mln ton jęczmienia i 13 mln ton nasion oleistych. 

Żniwa na Ukrainie mniejsze niż przed rokiem

Żniwa zbóż na Ukrainie według wstępnych szacunków zmniejszą się aż o 1/3. Rolnicy nadal mają też obawy związane z blokadą eksportu. Ukraina produkuje 10% światowych rezerw pszenicy, 16% kukurydzy i około połowy oleju słonecznikowego. Wojna jednak poważnie utrudniła eksport produktów rolnych. W czasie pokoju kraj eksportował 6 mln ton zboża miesięcznie, z czego większość przechodziła przez porty czarnomorskie.

Rząd ocenia, że ​​Ukraina nie będzie miała w tym roku wystarczającej ilości magazynów na 10-15 mln ton. Jedna piąta ukraińskich wind lub magazynów została uszkodzona przez ostrzał, lub znajduje się na terytoriach okupowanych przez Rosję. Związek zbożowy uważa, że ​​różnica może sięgać 25 milionów ton.

W związku ze zniszczeniami magazynów na Ukrainie zachodni sojusznicy zaoferowali pomoc w obliczu rosnących światowych cen żywności. 14 czerwca prezydent USA Joe Biden obiecał budowę tymczasowych magazynów na granicy polsko-ukraińskiej. 

Czytaj również: Kolejne zbrodnie wojenne! Rosjanie na Ukrainie ostrzelali elewator

Agravery/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023